Tricolor, Moldova, drapel

De la marș, la concert: Președinția anunță cum va fi sărbătorită Ziua Suveranității

Marșul „Suveranității”, anunțat de președinta Maia Sandu pentru 23 iunie, se va încheia cu un concert în aer liber, potrivit programului oficial publicat de Președinție. Evenimentul marchează 35 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate a Republicii Moldova.

Potrivit organizatorilor, marșul va începe la ora 19:00, la monumentul Ion și Doina Aldea-Teodorovici, unde Cristofor Aldea-Teodorovici și Simona vor interpreta piese dedicate renașterii naționale. Participanții vor merge apoi până la sediul Președinției, locul unde, acum 35 de ani, a fost votată Declarația de Suveranitate.

În fața instituției, vor ține discursuri președinta Maia Sandu și Ion Hadârcă, președintele Asociației „Parlamentul ’90”.

Programul se va încheia cu un concert susținut de Vali Boghean, Simona și Radu Dolgan cu formația „Noroc”.

Organizatorii recomandă participanților să vină îmbrăcați în ie sau cămașă tradițională, având în vedere că pe 24 iunie este sărbătorită Ziua Universală a Iei.

„Veniți cu familia, cu prietenii, cu copiii, cu tricolorul și inimile pline de mândrie, pentru a ne arăta recunoștința față de curajul înaintașilor noștri și pentru a ne reafirma dreptul de a ne decide singuri soarta”, îndeamnă Președinția.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Ilie Bolojan a strâns gunoaiele lăsate de colegii de partid, la Congresul PNL. Imaginile publicate de presă

Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, a strâns pe 12 iulie gunoaiele lăsate în urmă de colegii săi liberali în sala Congresului extraordinar al Partidului Național Liberal (PNL), în cadrul căruia a fost ales pentru a conduce formațiunea politică. Un videoclip care surprinde scena a fost publicat de HotNews.ro.

Congresul extraordinar al PNL a avut loc în Sala Unirii din Parlamentul României.

Ilie Bolojan, alături de câțiva membri de partid aflați în sală, au strâns gunoaiele lăsate în urmă: sticle, pahare și pliante. Iar alți liberali au așezat scaunele în încăpere.

Precizăm că, în cadrul Congresului extraordinar al PNL, Ilie Bolojan a fost ales președinte al Partidului Național Liberal, cu 976 de voturi. El a fost singurul care a candidat pentru această poziție. De asemenea, vicepreședinți ai partidului au fost aleși Cătălin Predoiu, Ciprian Ciucu, Adrian Veştea şi Nicoleta Pauliuc, iar Dan Motreanu a fost numit secretar general al PNL.

Pe lângă liberali, la reuniune au mai participat președintele României, Nicușor Dan, și reprezentanți ai formațiunilor din coaliția de guvernare a țării.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: