RTEC

De luni, își reiau activitatea troleibuzele destinate transportării copiilor spre școli și grădinițe

Începând de luni, 19 aprilie își reiau activitatea troleibuzele destinate transportării copiilor spre școli și grădinițe. Un mesaj în acest sens a fost publicat de Regia Transport Electric Chișinău.

Astfel, în intervalul orelor 06:50-09:00, fiecare al patrulea troleibuz de pe rutele nr.2, 8, 10, 12, 22, 25 și ruta suplimentară „D” va fi destinat exclusiv pentru transportarea copiilor spre școli şi grădinițe.

Cu aceste troleibuze pot circula și cadrele didactice. Accesul va fi permis doar la prezentarea legitimației de serviciu sau a unui act confirmativ.

Precizăm că din 19 aprilie, o parte dintre elevii din instituțiile de învățământ din municipiul Chișinău revin în sălile de clase. Este vorba despre clasele primare I-IV, dar și elevii claselor a V-a, a IX-a și a XII-a.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

R. Moldova va putea distruge dronele care încalcă spațiul aerian? Ministerul Apărării propune prima lege dedicată apărării aeriene

Republica Moldova ar putea avea, în premieră, o lege distinctă care reglementează apărarea spațiului aerian. Proiectul elaborat de Ministerul Apărării stabilește cadrul legal pentru interceptarea și chiar distrugerea dronelor sau rachetelor care pătrund neautorizat în spațiul aerian național.

Legea definește pentru prima dată în mod clar ce înseamnă o „situație aeriană periculoasă” — de la utilizarea neautorizată a unei aeronave, până la agresiune externă și intervenții ilicite.

În cazuri extreme, autoritățile vor avea dreptul să utilizeze inclusiv forță letală pentru neutralizarea amenințărilor, dacă acestea pun în pericol securitatea națională, infrastructura critică sau viețile cetățenilor.

Legea mai reglementează și modul de intervenție în situații de urgență sau de război, atribuind roluri clare Forțelor Aeriene și altor structuri de apărare.

De asemenea, documentul prevede instituirea de zone geografice UAS (pentru drone) unde zborurile pot fi restricționate sau interzise.

Proiectul de lege urmează să fie analizat și votat pe 2 iulie de către Guvern.

Amintim că de la începutul invaziei Rusiei în Ucraina, au fost mai multe cazuri când drone rusești au survolat neautorizat spațiul aerian al R. Moldova.

Ultimul caz s-a întâmplat în februarie 2025, când două drone au survolat neautorizat teritoriul Republicii, în timp ce armata rusă săvârșea un atac asupra regiunii Odesa, Ucraina. 

NU-278-MA-2025_0 by Doina Buruiană

***

În decembrie 2023, Republica Moldova a intrat în posesia unui radar de supraveghere aeriană performant, estimat la circa 14 milioane de euro. Acesta a fost achiziționat din bugetul național de apărare, prin intermediul companiei franceze „THALES”, care a asigurat sprijinul informațional și logistic.

În februarie 2024, șeful Inspectoratului General al Poliției de Frontieră Ruslan Galușca a declarat că Republica Moldova dispune de sisteme anti-dronă cu care să doboare aparatele zburătoare militare care amenință securitatea țării noastre. Totuși, aceste sisteme pot doborî doar drone de dimensiuni mici, nu și cele de tip Shahed, care sunt folosite de armata rusă în invazia asupra Ucrainei și fragmentele căreia au căzut anterior pe teritoriul Moldovei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: