important.md

De mâine, vor fi reluate examenele pentru obținerea permisului de conducere

Începând cu data de 3 iunie, Agenția Servicii Publice (ASP) își reia prestarea serviciului de examinare pentru obținerea dreptului de a conduce vehicule la proba teoretică și practică. Într-un comunicat de presă, reprezentanții instituției atrag atenția că în cadrul examenelor vor fi respectate, obligatoriu, normele de prevenire și protecție față de noul coronavirus.

Susținerea examenului va fi organizată în cadrul secțiilor de înmatriculare a transportului auto și calificare a conducătorilor auto din mun. Chișinău, Bălți, Soroca, Comrat, Edineț, Orhei, Ungheni, Hîncești Cahul, or. Ocnița, Căușeni, Criuleni, conform programului de lucru stabilit.

Atât candidații, cât și reprezentanții ASP vor respecta, în mod obligatoriu, următoarele prevederi:

  • purtarea obligatorie a măștilor de protecție și a mănușilor;
  • respectarea distanței sociale de 1-1,5 m la proba teoretică și purtarea vizierelor de către personalul de examinatori la proba practică;
  • instalarea în locuri vizibile și accesibile ale oficiilor de examinare/vehiculelor  a dozatoarelor cu dezinfectant pentru prelucrarea mâinilor;
  • monitorizarea stării de sănătate a candidaților (efectuarea termometriei);
  • aerisirea încăperilor/automobilului și prelucrarea cu produse dezinfectante a suprafeţelor după fiecare proces/tură de examinare, etc.

Desfășurarea probelor teoretice și practice este strict monitorizată video și audio. În plus, vehiculele de examinare ale Agenției Servicii Publice sunt dotate cu sistem GPS, fapt ce permite în orice moment identificarea locului în care se află automobilul.

Serviciile de examinare se acordă doar în baza programării prealabile prin intermediul modulului „Programarea electronică”.

Informația detaliată privind programul de activitate a subdiviziunilor ASP o puteți găsi AICI.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

X/Maia Sandu

Președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, la Chișinău de Ziua Europei: declarații alături de Maia Sandu LIVE

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, care efectuează o vizită la Chișinău, susțin declarații de presă. Evenimentul are loc la Președinția Republicii Moldova.

Vizita președintelui Ciprului în Republica Moldova a fost anunțată pe 8 mai de instituția prezidențială de la Chișinău. Potrivit sursei citate, Nikos Christodoulides efectuează vizita pe 9 mai, la invitația șefei statului.

În urma declarațiilor de presă, cei doi președinți vor participa la evenimentele dedicate Zilei Europei din Piața Marii Adunări Naționale, unde se vor adresa cetățenilor la ora 20:30.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: