UNIAN

„Degeaba ați așteptat!” Zelenski a anunțat că s-a vindecat de coronavirus (VIDEO)

Președintele Ucrainei Vladimir Zelenski a reușit să învingă coronavirusul. Testul la prezența infecției s-a dovedit a fi negativ, iar liderul de la Kiev și-a reluat munca în regim obișnuit. Anunțul a fost făcut pe 23 noiembrie, pe pagina sa de Facebook.

Zâmbitor, președintele Ucrainei a anunțat că se simte bine și că nu mai are febră, iar rezultatul testului la COVID-19 a arătat că a învins virusul.

„În sfârșit, testul la coronavirus este negativ. Sunt deja la serviciu. Ziua va fi încărcată, însă sunt bucuros să mă afund în muncă în regim obișnuit”, a anunțat Zelenski.

Liderul de la Kiev a subliniat că oamenii trebuie să conștientizeze riscurile și să se protejeze cât mai eficient.

„Măștile de protecție, autoizolarea, distanța socială, administrarea de vitamine și activitățile sportive sunt obligatorii. Este foarte important. Eu sunt binedispus, pentru că testul este negativ. Tuturor prietenilor, ucrainenilor, le spun mulțumesc pentru susținere. Iar oponenților – degeaba ați așteptat!”, a conchis Zelenski.

***

Informația despre faptul că președintele Ucrainei a fost testat pozitiv cu COVID-19 a devenit publică pe 9 noiembrie.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maxime Schmid / AFP / Scanpix / LETA

Există moldoveni printre victimele exploziei din stațiunea elvețiană Crans-Montana? Răspunsul MAE

Actualmente, nu există informații care să indice că ar exista cetățeni moldoveni printre victimele exploziei din stațiunea de schi elvețiană Crans-Montana. Anunțul a fost făcut de Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău într-un comunicat din 1 ianuarie.

Potrivit informațiilor transmise de ambasada Republicii Moldova în Confederația Elvețiană, până în acest moment nu există date care să indice că printre victimele sau persoanele rănite în urma exploziei produse în stațiunea Crans-Montana s-ar afla cetățeni ai Republicii Moldova”, a transmis Ministerul de Externe.

MAE a menționat că monitorizează situația în cooperare cu autoritățile elvețiene competente.

Procedurile de identificare a persoanelor afectate sunt în desfășurare, iar până în prezent nu au fost recepționate solicitări de asistență consulară”, a adăugat instituția.

Amintim că, în noaptea de 1 ianuarie, în barul „Le Constellation” din stațiunea de schi Crans-Montana din Elveția s-a produs o explozie, care a fost urmată de un incendiu. Potrivit presei elvețiene, circa 40 de persoane și-au pierdut viața, iar peste 100 au suferit răni.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: