Parlamentul Republicii Moldova

Deputat PAS, despre producerea de drone-interceptoare în R. Moldova: „Este un lucru patriotic”

Deputatul Partidului Acțiune și Solidaritate Radu Marian susține că dronele-interceptoare sunt „absolut necesare” pentru combaterea aparatelor de zbor fără pilot care încălcă spațiul aerian al Republicii Moldova și pledează pentru producerea acestora pe plan local. Parlamentarul a menționat că fabricare unor astfel de drone în Republica Moldova, idee evocată recent de președinta Maia Sandu, nu implică costuri exorbitante. Afirmațiile au fost făcute în cadrul ediției din 9 iunie a emisiunii „Vocile Puterii” de la Exclusiv TV.

Ca să combați astfel de incursiuni ai nevoie, pe lângă bruiere electronică, și de producție. Și este absolut necesar, este timpul. (…) Mai ales că nu este neapărat un lucru extrem de scump: costul de producție al unei drone, în funcție de sofisticarea ei, poate fi de la 5 000 la 800 000 de euro. Este mult mai ieftin decât să produci rachete Patriot. (…) Dar dacă vorbim de drone, este important să începem să le producem aici, pe loc. Este un lucru patriotic și ține de apărarea noastră”, a declarat Radu Marian.

Amintim că președinta Maia Sandu a spus într-un interviu din 7 iunie că Republica Moldova intenționează să dezvolte capacități de producție a dronelor-interceptoare pentru combaterea aparatelor care încalcă spațiul aerian național. În acest scop, Guvernul pregătește modificări legislative care să permită parteneriate public-private și investiții străine în industria de apărare.

De la începutul invaziei ruse la scară largă asupra Ucrainei, zeci de drone asociate atacurilor lansate de Federația Rusă au survolat neautorizat spațiul aerian al Republicii Moldova, iar unele dintre acestea au căzut sau au explodat pe teritoriul țării. Cel mai recent caz de încălcare a spațiului aerian național a avut loc pe 8 iunie, o dronă s-a prăbușit și a explodat în raionul Orhei, în timpul unui atac rusesc aerian asupra Ucrainei.

Ministerul Apărării a anunțat că fragmentele aparatului de zbor sunt examinate de specialiști pentru a stabili circumstanțele incidentului și originea dronei.

Între timp, Ministerul Afacerilor Externe a comunicat că, în urma discuțiilor cu autoritățile de la Kiev, drona ar fi, „cel mai probabil”, de origine ucraineană. Instituția a subliniat totodată că responsabilitatea pentru aparatele de zbor care ajung neautorizat pe teritoriul țării noastre îi aparține Federației Ruse, care a început războiul de agresiune împotriva Ucrainei.

Pe de altă parte, ministrul ucrainean al Afacerilor Externe, Andrei Sibiga, a a declarat într-un mesaj publicat pe platforma X că este vorba despre „o altă dronă rusească”. Oficialul ucrainean și-a exprimat, totodată, solidaritatea cu Republica Moldova și a calificat incidentul drept o dovadă a amenințării pe care Rusia o reprezintă pentru întreaga regiune.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Moldpres

Moldova testează, în premieră, screeningul HPV pentru depistarea cancerului de col uterin

Republica Moldova pilotează, în premieră, testarea pentru virusul papiloma uman (HPV) ca metodă primară de screening pentru cancerul de col uterin. Potrivit Ministerului Sănătății, metoda este mai sensibilă decât testul Babeș-Papanicolau și permite depistarea mai timpurie a leziunilor precanceroase.

Programul-pilot a început în ianuarie 2026 și se desfășoară în zece instituții medicale din țară. La testare au participat 3 030 de femei cu vârste între 30 și 65 de ani. Dintre acestea, 1 139 au optat pentru autoprelevarea probei, o metodă introdusă pentru prima dată în Republica Moldova.

În urma testării, 184 de femei, sau 6,6%, au avut rezultat pozitiv pentru HPV. Cele depistate cu tulpinile HPV 16 sau 18 sunt direcționate la colposcopie, iar cele cu alte tulpini cu risc înalt trebuie să facă testul Babeș-Papanicolau. Femeile cu rezultat negativ vor fi invitate la următorul screening peste cinci ani.

Potrivit autorităților, testarea HPV are o sensibilitate de aproximativ 95%, față de 55% în cazul citologiei, și poate reduce presiunea asupra specialiștilor prin automatizarea analizării probelor.

Pentru continuarea pilotării, CNAM a prevăzut în 2026 un milion de lei. Autoritățile intenționează să testeze alte aproximativ 3 000 de femei, iar datele colectate vor fi folosite pentru a decide dacă testarea HPV va deveni metoda principală de screening la nivel național.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: