multimedia.parlament.md

Deputații au votat în primă lectură proiectul politicii fiscale și vamale pentru anul 2022

Proiectul politicii fiscale și vamale pentru anul 2022 a fost dezbătut în plen și votat în prima lectură. Măsurile incluse în document au drept scop consolidarea veniturilor bugetare printr-o administrare fiscală și vamală eficientă, soluționarea constrângerilor economice și asigurarea dezvoltării durabile a Republicii Moldova, în contextul proceselor economice și sociale existente.

Proiectul politicii fiscale și vamale prevede modificarea a zece acte legislative, inclusiv Codul fiscal, Legea privind finanțele publice locale, Codul vamal, Codul contravențional al Republicii Moldova ș.a.

Printre cele mai importante prevederi ale proiectului este modificarea legislației în vigoare, care va permite ca încasările din taxa pentru folosirea drumurilor să fie alocate integral unităților administrativ-teritoriale de nivelul întâi.

Documentul mai prevede creșterea de la 2200 de lei până la 3100 de lei a salariului minim al personalului în sectorul bugetar numărul de beneficiari direcți ai acestei măsuri constituie peste 34 de mii de cetățeni. De asemenea, și revenirea la acordarea premiului anual pentru angajații din sectorul bugetar.

În proiect este prevăzută majorarea cuantumului scutirilor persoanelor fizice de la 25 200 lei la 27 000 lei (scutirea personală), de la 30 000 lei la 31 500 lei (scutirea personală majoră) și de la 18 900 până la 19 800 lei (scutirea majoră pentru soț/soție); se propune dublarea scutirii pentru persoanele întreținute (copii) de la 4500 lei la 9000 lei.

Totodată, urmează a fi majorată cota impozitului pe venit reținut la sursa de plată din câștigurile la jocurile de noroc de la 12% la 18%.

De asemenea, se preconizează anularea taxei pentru serviciile de telefonie mobilă de 2,5%, fapt care va ajuta operatorii telefoniei mobile să accelereze implementarea roaming-ului  cu țările Uniunii Europene.

De asemenea, sunt revăzute accize la următoarele produse din tutun: țigări de foi (inclusiv cele cu capete tăiate) şi trabucuri, care conţin tutun și  alte ţigări de foi, trabucuri şi ţigarete conţinînd înlocuitori de tutun. O altă măsură se referă la reglementarea cotelor accizei pentru cartușe și rezerve pentru țigarete electronice; preparate destinate utilizării în cartușe și rezerve pentru țigarete electronice.

Prezentând proiectul în plenul Paramentului, ministrul Finanțelor, Dumitru Budianschi, a apreciat că prevederile documentului sunt prudente și păstrează stabilitatea sistemului bugetar.

Potrivit președintelui Comisiei economie, buget și finanțe, Dumitru Alaiba, la examinarea proiectului pentru lectura a doua, finală, vor fi luate în considerație toate amendamentele formulate, inclusiv, de fracțiunile parlamentare.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Parlamentul Republicii Moldova

Tofan roagă antreprenorii să raporteze controalele abuzive: „Când vine Fulger și PCCOCS, își pierd încrederea în țară”. Unde o pot face

Guvernul lansează adresa de e-mail – [email protected] –  unde antreprenorii sunt invitați să sesizeze cazurile de controale pe care le consideră abuzive. Anunțul a fost făcut de premierul Vasile Tofan, în cadrul ședinței Guvernului din 22 iulie. Potrivit acestuia, în ultima perioadă s-au intensificat controalele „sufocante” asupra mediului de afaceri. Șeful Executivului i-a cerut viceprim-ministrului Eugeniu Osmochescu să prezinte, în acest context, până la 9 septembrie, un pachet de măsuri pentru reducerea acestor practici.

Tofan a anunț, în prima sa ședință în fruntea Guvernului, că a primit deja sesizări din partea unor antreprenori, în special exportatori, care susțin că ar fi „presați de unele servicii de control”.

Premierul i-a cerut viceprim-ministrului Eugeniu Osmochescu, responsabil de digitalizare și economie, să prezinte, până la 9 septembrie, un set de măsuri pentru combaterea controalelor pe care le-a calificat drept „abuzive” și „sufocante”.

Vasile Tofan a lansat, totodată, adresa de e-mail [email protected], unde antreprenorii sunt invitați să descrie în detaliu experiențele prin care au trecut.

„Rog toți antreprenorii care consideră că au fost subiectul unor controale abuzive să raporteze experiența lor, să ne scrie, cu lux de amănunte. Chiar vă rog. (…) Cred că vom primi zeci de mesaje, dar poate chiar și sute. Vă rog frumos, aceasta este șansa voastră directă să ne spuneți istoria voastră. Noi o să le procesăm toate aceste adresări și cred că o să învățăm din ele. Unele din ele o să le citim chiar public aici, în ședința Guvernului. (…) Noi le cerem să investească, să fie optimiști, dar când vine Fulger peste tine cu PCCOCS, mă iertați, că o spun, atunci antreprenorii își pierd încrederea în țară”, a declarat Vasile Tofan.

Amintim, Guvernul Tofan a fost învestit în funcție în dimineața zilei de astăzi după ce, pe 21 iulie, a primit votul de încredere al Parlamentului. Ceremonia de depunere a jurământului a avut loc la Președinție, în prezența șefei statului, Maia Sandu, și a președintelui Parlamentului, Igor Grosu.

Vasile Tofan a fost desemnat candidat la funcția de prim-ministru pe 11 iulie, după consultările inițiate de președinta Maia Sandu cu fracțiunile parlamentare. Programul de guvernare și echipa de miniștri au fost aprobate de Parlament cu voturile deputaților PAS. În noul Cabinet, patru portofolii au revenit unor miniștri noi: Agricultură, Cultură, Finanțe și Sănătate.

NewsMaker a analizat programul cu care noul Cabinet își propune să guverneze. Ce promisiuni au făcut, aflați – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: