Imagine simbol

Deținutul evadat din Bender – găsit după mai bine de o lună în raionul Cimișlia

Poliția a anunțat că deținutul care a evadat pe 16 mai din Penitenciarul nr. 8 Bender a fost depistat și reținut în seara zilei de 27 iunie. Acesta a fost localizat într-un sat din raionul Cimișlia.

„Deținutul care a evadat la 16 mai din Penitenciarul nr. 8 Bender a fost depistat și reținut aseară, de ofițerii INI, în urma unor ample măsuri de căutare și investigare. Acesta a fost localizat într-un sat din raionul Cimișlia, unde se ascundea pentru a evita reținerea și la moment se află în custodia autorităților”, au comunicat reprezentanții poliției.

În continuare, poliția desfășoară verificări pentru a stabili dacă în perioada cât s-a aflat în libertate nu a comis alte infracțiuni.

Amintim că trei deținuți au evadat în noaptea de 15 spre 16 mai din Penitenciarul nr. 8-Bender. Doi dintre aceștia au fost reținuți. Cel de-al treilea era căutat.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Un grup de consilieri PAS a organizat o cursă de alergare pe un drum deteriorat din Chișinău: Necesită reparații capitale

Un grup de consilieri PAS din Chișinău au organizat astăzi, 23 mai, o cursă de alergare pe la ieșirea din oraș, spre Tohatin. Consiliera municipală Oxana Bordian, una dintre organizatoare, a declarat că evenimentul a fost menit să atragă atenția autorităților capitalei asupra stării precare a drumului dintre Chișinău și Vadul lui Vodă. Circa 100 de persoane au participat eveniment.

Este un drum care, timp de peste 50 de ani, nu a fost reparat capital. În ultimul timp, intensitatea traficului a crescut semnificativ și ajunge până la 16 000 de mașini pe zi. Totuși, observăm că Primăria Chișinău nu prioritizează acest drum, care a devenit un pericol pentru cetățeni”, a declarat deputatul PAS Sergiu Lazarencu, care a luat parte la eveniment.

Organizatorii au subliniat că mii de locuitori din suburbii folosesc zilnic traseul și că acesta necesită urgent de reparații capitale.

PAS

Aceștia au făcut apel la primarul Chișinăului, Ion Ceban, să includă acest drum printre prioritățile de investiții ale municipiului și au anunțat că au demarat o campanie de colectare de semnături în sprijinul inițiativei. „În această perioadă am fost prezenți în Colonița, Budești și Vadul lui Vodă și am colectat aproximativ 1 200 de semnături. Vom continua colectarea semnăturilor și voi depune la Primărie un proiect de decizie prin care voi solicita realizarea unui studiu de fezabilitate și alocarea resurselor financiare pentru reconstrucția capitală a acestui drum”, a spus Bordian.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: