Colaj NM

Diplome false în chirurgie estetică pentru persoane din Moldova și România? Funcționară de la Chișinău, reținută

În Republica Moldova este investigată o schemă de corupție legată de diplome false în dermatologie și chirurgie estetică. Șefa unui centru multifuncțional al Agenției Servicii Publice (ASP) a fost reținută, fiind acuzată că ar fi primit o mită de 15.000 de euro de la administratorii unor saloane din Moldova și România, promițând în schimb diplome de absolvire false ale unei instituții de învățământ superior din străinătate, inclusiv recunoașterea și echivalarea acestora. Reprezentanții ASP susțin că faptele nu au legătură cu atribuțiile angajatei sau cu cele ale instituției, dar agenția este deschisă să colaboreze cu ancheta.

Pe 12 noiembrie, reprezentanții Centrului Național Anticorupție (CNA) au anunțat că, împreună cu procurorii Procuraturii municipiului Chișinău, documentează un caz de trafic de influență, în cadrul unui dosar pornit în luna mai 2025, în care este cercetată șefa unui centru multifuncțional al ASP.

„Funcționara este bănuită că ar fi pretins și primit 15.000 de euro mită de la administratori ai mai multor saloane specializate în dermatologie și chirurgie estetică din Republica Moldova și România în schimbul perfectării unor diplome de absolvire false ale unei instituții de învățământ superior din străinătate, fără ca beneficiarii să fi urmat efectiv studiile respective”, au comunicat reprezentanții CNA.

Potrivit instituției, persoana vizată ar fi susținut că are influență asupra unor factori de decizie din domeniul educației și sănătății din Republica Moldova, promițând că poate facilita recunoașterea și echivalarea diplomelor din străinătate. „Astfel, deținătorii diplomelor false, fără pregătire profesională reală, ar fi putut obține dreptul de a efectua proceduri medicale și estetice în saloanele din țară”, au precizat reprezentanții CNA.

Instituția a declarat că persoana bănuită a fost reținută pentru 72 de ore, iar investigațiile continuă, fiind examinate mai multe denunțuri.

Potrivit imaginilor publicate de CNA, ofițerii au desfășurat acțiuni în cadrul ASP la Centrul multifuncțional Chișinău 1.

Centrul Naţional Anticorupţie
Centrul Naţional Anticorupţie
Centrul Naţional Anticorupţie

Reacția Agenției Servicii Publice

Potrivit instituției, „cazul investigat nu are nicio legătură cu domeniul de activitate al Agenției Servicii Publice și nici cu atribuțiile de serviciu ale persoanei vizate”.

„Agenția Servicii Publice condamnă ferm orice formă de corupție și își exprimă deschiderea totală pentru colaborarea cu organele de anchetă în vederea elucidării complete a circumstanțelor cazului. Totodată, ASP reiterează că instituția promovează zero toleranță față de abaterile de la normele legale și de etică profesională, iar eventualele încălcări individuale nu pot fi asociate cu activitatea instituției în ansamblu”, au mai declarat reprezentanții Agenției.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / NewsMaker

Legea lui Macron care interzice rețelele de socializare pentru copiii sub 15 ani, blocată. Consiliul Constituțional: „Nu este adecvată”

Consiliul Constituțional al Franței a respins, pe 14 august, legea adoptată în iulie care interzice utilizarea rețelelor de socializare de către minorii cu vârste sub 15 ani – o premieră în Europa și una dintre inițiativele cheie ale președintelui Emmanuel Macron la sfârșit de mandat, scrie agenția France Presse.

Potrivit DW, cea mai înaltă autoritate de control constituțional din Franța a ajuns la concluzia că legea respectivă reprezintă o restricție care „nu este nici adecvată, nici necesară, nici proporțională” în raport cu dreptul cetățenilor cu vârsta sub 15 ani la libertatea de exprimare și de comunicare.

Președintele Franței, Emmanuel Macron, care a promovat activ proiectul de lege, i-a cerut acum premierului Sébastien Lecornu să pregătească un nou proiect de lege, „impecabil din punct de vedere juridic”.

Palatul Élysée a declarat că hotărârea lui Macron de a obține implementarea acestei reforme rămâne neschimbată.

Amintim că legea urma să intre în vigoare pe 1 septembrie pentru conturile noi și pe 1 ianuarie pentru cele existente. Aceasta prevedea interzicerea accesului persoanelor sub 15 ani la rețele sociale precum TikTok, Snapchat, X și Instagram, dar și la funcționalitățile sociale ale unor platforme populare, precum YouTube, la aplicații de mesagerie, inclusiv WhatsApp și Messenger, precum și la unele jocuri video online.

Legea prevedea excepții, între altele, pentru enciclopediile online și conținuturile educaționale sau științifice. Consiliul Constituțional a considerat însă că aceste excepții sunt prea „limitate”.

Franța a decis să introducă restricțiile pe fondul avertismentelor tot mai numeroase privind efectele negative ale rețelelor sociale asupra copiilor și adolescenților, inclusiv captarea excesivă a atenției și expunerea la conținuturi problematice. Și alte țări europene iau în considerare introducerea unor restricții similare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: