Directoarea unei grădinițe din Chișinău, condamnată pentru corupție. Care este pedeapsa? (VIDEO)

Trei ani de închisoare în regim semi-deschis, cu suspendarea executării pentru o perioadă de doi ani. Sentința a fost pronunțată, în data de 16 octombrie, de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, pentru directoarea grădiniței nr. 32, Dina Pavaleanu, după ce a fost găsită vinovată de corupție pasivă. Asta deși procurorii au cerut 9 ani de detenție. De asemenea, instanța a obligat-o pe această să plătească amendă de 200.000 de lei și i-a fost restricționat dreptul de a ocupa funcții publice timp de 5 ani.

Decizia instanței a fost așteptată atât de părinții ai căror copii au frecventat Grădinița nr. 32, cât și de membrii Asociației „Părinți solidari”, care luptă împotriva corupției din sistemul educațional. Aceștia consideră că pedeapsa este prea blândă și nu va avea efect asupra altor conducători ai instituțiilor de învățământ.

Hotărârea nu este definitivă și poate fi atacată. Amintim că, potrivit anchetei, directoarea Grădiniței nr. 32 din Chișinău, Dina Pavaleanu, ar fi insistat asupra achitării unei taxe de înscriere în instituție în valoare de 3.000 de lei. De asemenea, aceasta ar fi solicitat o plată lunară de 500–600 de lei, fără a include mesele pentru fiecare copil care frecventa grădinița. Ea a fost reținută în 2024 de angajații Centrului Național Anticorupție, ca urmare a unei plângeri depuse de două mame. Ulterior, a fost deschis un dosar penal pentru corupție pasivă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

„Încălcare gravă a suveranității țării noastre”. Chișinăul, după ce o dronă Shahed a survolat neautorizat Moldova

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) condamnă survolarea neautorizată spațiului aerian al Republicii Moldova de către o dronă Shahed, care s-a produs astăzi, 14 martie. Instituția a declarat că incidentul este o „încălcare gravă” a suveranității țării noastre.

Ministerul Afacerilor Externe condamnă ferm survolarea spațiului aerian al Republicii Moldova de către o dronă de tip Shahed. (…) Asemenea incidente constituie o încălcare gravă a suveranității și integrității teritoriale a țării noastre”, a transmis instituția.

De asemenea, MAE a denunțat războiul de agresiune purtat de Federația Rusă împotriva Ucrainei, menționând că acesta aduce suferință, pierderi și distrugeri în Ucraina și afectează grav securitatea regională, „punând în pericol direct și siguranța cetățenilor Republicii Moldova”.

În acest context, Republica Moldova își reafirmă angajamentul de a consolida pacea și securitatea națională și va continua toate demersurile necesare, în cooperare cu instituțiile naționale competente și partenerii internaționali, pentru protejarea teritoriului său și a populației sale”, a adăugat ministerul.

Amintim că, în noaptea de 14 martie, o dronă Shahed, model folosit de armata rusă pentru atacuri asupra Ucrainei, ar fi survolat neautorizat spațiul aerian al Republicii Moldova, în regiunea de est a țării, pe direcția Aleksandrovka (Ucraina) – Ucrainca (Republica Moldova). Informația fost transmisă Poliției de Frontieră de partea ucraineană, care a precizat că drona ar fi dispărut de pe radare în raionul Cimișlia, în apropierea localității Troițcoe.

De la începutul invaziei ruse la scară largă în Ucraina, în februarie 2022, mai multe drone au survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova, iar unele dintre ele s-au prăbușit sau au explodat pe teritoriul țării.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: