Andrei Mardari / NewsMaker

Directorii Serviciului Fiscal de Stat și Serviciului Vamal vor fi numiți de către Guvern

Directorii Serviciului Fiscal de Stat (SFS) și Serviciului Vamal (SV) vor fi numiți de către Guvern, la propunerea ministrului finanțelor, prin conferirea statutului de demnitate publică. Până în prezent, directorii SFS și SV se numeau în funcție de către ministrul Finanțelor. 

Proiectul de lege pentru modificarea Codului fiscal, Legii cu privire la funcția publică și statutul funcționarului public, Legii cu privire la statutul persoanelor cu funcții de demnitate publică și a Legii cu privire la Serviciul Vamal a fost votat, pe 23 septembrie, în cea de-a doua lectură, finală.

Potrivit autorilor – un grup de deputați ai Fracțiunii ”PAS”, prin modificările propuse se urmărește realizarea obiectivelor asumate prin programul de activitate al Guvernului pe domeniul fiscal și vamal.

”Este nevoie de organizare și planificare strategică, elaborare și aprobare a documentelor de politici corespunzătoare și o colaborare bună a instituțiilor responsabile cu Guvernul”, subliniază deputații.

Legea intră în vigoare la data publicării în ”Monitorul Oficial al Republicii Moldova”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Video // Momentul când un translator izbucnește în plâns în PE, în timp ce traducea pentru un băiat ucrainean de 11 ani

În timpul proiecției de filme documentare despre copiii ucraineni și a discuțiilor ulterioare, asistenta vicepreședintelui Parlamentului European a izbucnit în lacrimi traducând discursul lui Roman Oleksiv, un băiat de 11 ani din Lviv, scrie Radio Svoboda. Copilul a fost grav rănit și a povestit despre momentul când el și mama lui au fost surprinși de un atac rusesc în Vinniţa, oraș din sud-vestul Ucrainei.

„Pe 14 iulie 2022, eu și mama eram în Vinniția când au fost aruncate trei bombe rusești. A fost ultima dată când am văzut-o pe mama și am putut să îmi iau rămas bun de la ea”, povestea Roman.

Roman a trecut prin 36 de operații și o lungă perioadă de recuperare din cauza arsurilor și traumelor severe. În ciuda suferinței, s-a întors la școală, la muzică și dans, primind și o distincție din partea președintelui Ucrainei.

Pe 10 decembrie, Roman a venit la Bruxelles pentru a-și spune povestea europarlamentarilor și a transmite mesajul său: „Nu renunțați niciodată, pentru că atunci când suntem împreună, suntem puternici”. În cadrul evenimentului au fost prezentate filmele „Romchik”, „Copiii pentru Putin” și „Chile”.

Atacul din Vinița a ucis atunci 26 de persoane, inclusiv mama lui Roman, și a rănit grav mai mulți copii și adulți. Roman a fost operat în Germania, iar recuperarea a continuat în Ucraina, purtând bandaje speciale care au ajutat la vindecarea arsurilor și cicatricilor.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: