PIERRE ALBOUY/AFP via Getty Images

Directorul OMS speră că pandemia de COVID-19 se va termina în mai puțin de doi ani

Directorul Organizației Mondiale a Sănătăţii, Tedros Adhanom, speră că pandemia de COVID-19 se va termina în mai puțin de doi ani, informează BBC.

Acesta a declarat că au fost necesari doi ani pentru a depăși gripa spaniolă din 1918, însă progresele actuale din domeniul tehnologiei ar permite lumii să oprească virusul într-un timp mai scurt.

„Desigur, cu mai multă conectivitate, virusul are o șansă mai bună de a se răspândi. În același timp, avem tehnologii și cunoștințele pentru a pune capăt pandemiei”, a declarat Tedros Adhanom.

Totodată, directorul OMS a făcut apel la unitate naţională şi solidaritate globală.

Menționăm că până în prezent, la nivel global au fost confirmate peste 23 de milioane de cazuri de COVID-19. Dintre aceștia, peste 800 de mii de oameni au decedat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Maia Sandu

Maia Sandu, mesaj după ploile torențiale din ajun: „Suntem alături de familiile care trec prin acest caz”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis sâmbătă, 23 mai, un mesaj de solidaritate după intemperiile din ajun, care au provocat pagube semnificative în mai multe localități ale Republicii Moldova Șefa statului a anunțat că „toate” instituțiile sunt implicate în înlăturarea consecințelor și a cerut Guvernului să accelereze evaluarea daunelor și sprijinirea persoanelor afectate.

Maia Sandu a menționat că „toate” instituțiile s-au mobilizat pentru a lichida consecințele calamităților și a acorda ajutorul necesar. „Le mulțumesc tuturor celor care au muncit toată noaptea și continuă să ofere sprijin – salvatori și pompieri IGSU, polițiști, drumari, angajați ai CFM, medici, energeticieni. Îi mulțumesc fiecărui om care sare la nevoie”, a transmis șefa statului.

Ea a menționat că situația „rămâne complicată” și este nevoie de intervenții continue pentru asigurarea siguranței în localitățile afectate. Aceasta a solicitat Guvernului și ministerelor responsabile să ia toate măsurile necesare, să evalueze pagubele și să vină cu sprijin acolo unde situația este „gravă”.

Suntem alături de familiile care trec prin acest necaz. Cu solidaritate, intervenții rapide și măsuri de sprijin, vom trece împreună de acest moment dificil. Dragi cetățeni, să avem grijă de copii, de vârstnici, de cei mai vulnerabili, să ne asigurăm că cei din jurul nostru sunt la adăpost și în siguranță”, a adăugat președinta.

Amintim că ploile torențiale din 22 mai au afectat zeci de localități, în special în raioanele Călărași și Ungheni. Au fost distruse drumuri și inundate zeci de gospodării. Digul din satul Hîrjauca s-a rupt sub presiunea apei și a inundat localitățile învecinate. De asemenea, 13 localități au rămas fără energie electrică și se lucrează pentru a stabiliza sistemul. Totodată, a fost afectată infrastructura feroviară, provocând perturbări în circulația trenurilor. Întreprinderea de stat „Calea Ferată din Moldova” a anunțat că traficul de pasageri a fost reluat treptat, în timp ce circulația trenurilor de marfă rămâne suspendată până la finalizarea verificărilor tehnice.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: