DOC Salariu lunar de 45 de mii de lei. Topul celor mai bine plătiți șefi ai întreprinderilor municipale Chișinău

Directorul „Regiei Autosalubritate” are cel mai mare salariu dintre directorii de întreprinderi municipale. Eugeniu Axentii ridică, lunar, 45 de mii de lei. Informația se conține într-un document publicat astăzi, 13 decembrie, de consiliera municipală Aliona Mandatii, de la Platforma DA.

Pe locul doi la capitolul mărimii lefii lunare este directorul Î.M.„Regia transport electric”, Dorin Ciornîi. Acesta primește 23 583 de lei.

Un salariu aproape similar are și directorul Î.M. „Parcul Dendrariu”, Ion Uzun, care încasează 23 278 de lei lunar.

Restul salariilor se situează în jurul a 20 de mii de lei, doar patru șefi de întreprinderi ridicând mai puțin de 10 mii de lei lunar.

„Toate întreprinderile municipale aduc astăzi în bugetul municipal dividende de doar 1,5 milioane lei, iar salariile plătite directorilor acestor întreprinderi constituie suma anuală de 5 313 000 lei, de peste trei ori mai mult. Acum înțelegeți cât de eficient se gestionează astăzi, dar si in trecut municipiul”, a scris consilierul Platformei DA.

facebook/Aliona Mandatii
facebook/Aliona Mandatii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.facebook.com/aliona.mandatiicater/posts/2605583376337919

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Președinția Republicii Moldova a publicat un comunicat cu detalii despre vizita pe care președintele României, Nicușor Dan, o va întreprinde la Chișinău pe 10 iunie. Acesta va avea o întrevedere cu Maia Sandu, iar ulterior cei doi lideri vor face declarații de presă.

Potrivit sursei citate, președinta Maia Sandu îl va întâmpina pe omologul său la Președinție în cadrul unei ceremonii, care va avea loc de la ora 13:40. Iar la 15:10, cei doi șefi de stat vor susține o conferință de presă comună.

Această vizită reconfirmă caracterul profund și special al relațiilor bilaterale – construite pe baza legăturilor istorice, culturale și de limbă – și reflectă angajamentul comun pentru consolidarea și extinderea cooperării bilaterale în beneficiul cetățenilor de pe ambele maluri ale Prutului”, a precizat instituția prezidențială.

Precizăm că aceasta va fi prima vizită a lui Nicușor Dan în Republica Moldova de când a preluat funcția de președinte al României, în luna mai.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: