Igor Țurcan

DOC De la Nicu Popescu la Maia Sandu. Cine va fi noul consilier al președintei

Olga Roşca a fost numită în funcţia de consilieră a președintei Republicii Moldova Maia Sandu pentru afaceri externe și comunicare strategică. Conform decretului semnat de șefa statului, consiliera își va începe mandatul din data de 3 aprilie.

Din aprilie 2022, Olga Roșca a deținut funcția de șefă a cabinetului viceprim-ministrului, ministrului afacerilor externe și integrării europene, Nicu Popescu.

Anterior, a activat în departamentul de comunicare al Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), atât la sediul central din Londra, cât și la birourile regionale din Istanbul și Kiev.

A mai lucrat pentru OSCE, Delegația Uniunii Europene la Chișinău și Consiliul Europei.

Olga Roșca are un master în Comunicare Publică de la Universitatea de Stat din Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Recean, întâlnire cu omologul său din Japonia: „Moldova poate deveni o platformă pentru investițiile japoneze”

Prim-ministrul Republicii Moldova, Dorin Recean, a avut luni, 1 septembrie, o întrevedere cu omologul său din Japonia, Shigeru Ishiba. Oficialii au discutat despre oportunitățile de dezvoltare a parteneriatului bilateral și despre investiții, potrivit unui comunicat al Guvernului.

Executivul moldovean a subliniat că Japonia sprijină proiecte în domeniile agricultură, sănătate, educație și dezvoltare locală. Doar în ultimii patru ani, asistența nerambursabilă acordată de Japonia Republicii Moldova s-a ridicat la 600 de milioane de lei.

În cadrul discuțiilor, Shigeru Ishiba a menționat că Japonia va continua să susțină consolidarea democrației în Republica Moldova, precum și dezvoltarea țării prin proiecte în agricultură și pentru promovarea industriei.

Potrivit Guvernului, oficialii au abordat și relațiile economice: Japonia devine un partener economic tot mai important pentru Moldova. Comparativ cu anul trecut, schimburile comerciale au crescut cu 19%, inclusiv vânzările de vinuri moldovenești pe piața japoneză.

„Republica Moldova poate deveni o platformă de lansare pentru investițiile japoneze în regiune, în special în domenii de viitor precum digitalizarea și energia verde”, a declarat Recean.

Tot astăzi, prim-ministrul Dorin Recean s-a întâlnit cu membrii Grupului parlamentar de prietenie Japonia-Moldova din Dieta Națională, cu care a vorbit despre posibilitățile de intensificare a dialogului politic bilateral, inclusiv prin organizarea unei reuniuni comune.

Vizita de lucru a prim-ministrului Recean în Japonia se desfășoară în perioada 30 august – 2 septembrie. Cu ocazia Zilei Limbii Române, pe 31 august, șeful Guvernului de la Chișinău a inaugurat Ziua Republicii Moldova la Expoziția Mondială de la Osaka – un eveniment internațional dedicat promovării atractivității turistice și investiționale a țării, precum și culturii Republicii Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: