(DOC) Deplasări de parlamentar. Cât ne-au costat vizitele oficiale ale deputaților, în primele luni ale acestui an?

În primul trimestru al anului 2023, Parlamentul a cheltuit peste 1 022 100 lei pentru deplasările oficiale ale deputaților în străinătate. Cea mai scumpă dintre ele a fost călătoria la Ankara, Republica Turcia.

În total, în trimestrul I al anului curent, deputații au efectuat 30 deplasări în străinătate.

Pentru deplasarea parlamentarilor la Ankara s-au cheltuit peste 152 mii de lei din bugetul Legislativului. Din delegație au făcut parte: Igor Grosu – Președintele Parlamentului Republicii Moldova; Radu Marian – vicepreședintele Comisiei economie, buget și finanțe, deputat în Parlament; Fiodor Gagauz – membrul Comisiei securitate națională, apărare și ordine publică, președintele Grupului parlamentar de prietenie Republica Moldova – Republica Turcia, deputat în Parlament; Larisa Novac – membrul Comisiei cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media, membrul Grupului de prietenie Republica Moldova – Republica Turcia, deputat în Parlament; Sergiu Lazarencu – membrul Comisiei economie, buget și finanțe, deputat în Parlament; Aurica Jardan – consilier în Cabinetul Președintelui Parlamentului; Elena Lungu – consilier în Cabinetul Președintelui Parlamentului; Eduard Bîzgu – consultant principal, Direcția comunicare și relații publice.

132 mii de lei a costat deplasarea deputaților în capitala Regatul Suediei. Vizita oficială s-a produs, în perioada 6-9 februarie 2023, la invitația președintelui Parlamentului suedez Andreas Norlen.

Din componența delegației parlamentare care l-a însoțit pe șeful legislativului la Stockholm fac parte președinta Comisiei politică externă și integrare europeană, Doina Gherman, președintele Comisiei securitate națională, apărare și ordine publică, Lilian Carp, președinta Comisiei de control al finanțelor publice, Tatiana Cunețchi, și Președintele Comisiei economie, buget și finanțe, Radu Marian.

Cea mai ieftină deplasare a fost cea la Riga, Republica Letonia, pentru efectuarea vizitei de studiu la Parlamentul, Guvernul și instituțiile de stat letone. Au fost delegați doi deputați, Petru Frunze (PAS) și Ersilia Qatrawi (PAS) și s-a cheltuit 3,2 mii de lei.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ion Malanciuc, unicul candidat la concursul CSM, desemnat judecător la Curtea Constituțională

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) l-a desemnat pe Ion Malanciuc în funcția de judecător la Curtea Constituțională a Republicii Moldova, în cadrul ședinței plenare care a avut loc marți, 24 iunie 2025. Candidatura sa a fost susținută cu 11 voturi „pentru” din partea membrilor CSM.

Potrivit CSM, acesta a fost evaluat în baza criteriilor legale, care includ cetățenia Republicii Moldova, domiciliul în țară, studii juridice superioare, înaltă competență profesională și o experiență de cel puțin 15 ani în domeniul juridic, în învățământul juridic superior sau în cercetarea științifică.

Ion Malanciuc a fost numit pentru un mandat de șase ani.

La concursul organizat de CSM pentru această funcție a fost depus un singur dosar – cel al lui Ion Malanciuc.

Judecător din 2011, Ion Malanciuc este cunoscut pentru instrumentarea unor dosare de rezonanță, printre care și cauza denumită generic „kuliok”, în care este vizat fostul președinte și liderul socialiștilor Igor Dodon.

În scrisoarea de motivare, magistratul a precizat că participă la concurs „dintr-o convingere profundă privind rolul esențial al Curții Constituționale în arhitectura statului de drept”.

***

Precizăm că mandatele a cinci judecători constituționali expiră la data de 16 august, curent. Este vorba despre Domnica Manole, Nicolae Roșca, Liuba Șova, Vladimir Țurcan și Serghei Țurcan. Singura care își continuă mandatul este Viorica Puică, numită de Consiliul Superior al Magistraturii în noiembrie 2023. Înalta Curte a notificat deja Parlamentul, Guvernul și CSM pentru inițierea procedurii de numire a noilor magistrați.

Potrivit legislației, Curtea Constituţională este formată din șase judecători, numiţi pentru un mandat de șase ani. Doi magistrați sunt numiţi de Parlament, doi de Guvern și doi de Consiliul Superior al Magistraturii.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: