Максим Андреев, NewsMaker

DOC Dodon îl acționează în judecată pe Chirtoacă. Care este motivul

Președintele Igor Dodon îl acționează în judecată pe liderul Partidului Liberal, Dorin Chirtoacă. Șeful statului a înaintat o cerere prealabilă în acest sens.

Mai exact, este vorba despre o postare publicată de Dorin Chirtoacă, pe 18 august, în care acesta afirmă că șeful statului nu ar fi plecat la Moscova, dar în Turcia. Dodon a declarat că informațiile răspândite „nu corespund realității și sunt false”. În acest sens, șeful statului solicită publicarea unei dezmințiri.

„Dacă vrea dumnealui să se judece, poftim! Eu am luat informații pe care le-am avut, le-am pus cap la cap. Dumnealui s-a arătat ofensat și respectiv cere dezmințiri. Repet ceea ce am spus. Am dedus niște lucruri, reieșind din informațiile apărute în public și ceea ce a spus el cu gura lui”, a declarat Dorin Chirtoacă în cadrul unui briefing de presă.

Amintim că pe 19 august, instituția prezidențială a venit cu o reacție după ce liderul Partidului Liberal, Dorin Chirtoacă, a scris că Igor Dodon s-ar afla la odihnă în Turcia. Președinția a reiterat faptul că șeful statului se află la Moscova.

facebook.com/Dorin-Chirtoacă
facebook.com/Dorin-Chirtoacă

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Chișinăul, după ce Tiraspolul s-a plâns că agenții economici înregistrează pierderi din cauza taxelor vamale: „Legislația se aplică uniform”

Biroul politici de reintegrare a reacționat la declarațiile administrației de la Tiraspol, făcute în cadrul unei ședințe privind situația comerțului din regiune, potrivit cărora mai multe întreprinderi ar fi suportat pierderi de 13,2 milioane de dolari din cauza achitării taxelor vamale către autoritățile constituționale ale Republicii Moldova. Instituția a comunicat pentru NewsMaker că legislația națională se aplică în mod egal și fără discriminare tuturor agenților economici, inclusiv celor din stânga Nistrului.

„Legislația vamală a Republicii Moldova se aplică uniform și nediscriminatoriu pentru toți agenții economici înregistrați, licențiați și autorizați la autoritățile naționale competente. Această abordare este valabilă și pentru antreprenorii din regiunea transnistreană care posedă acte permisive de model național și efectuează tranzacții de import-export prin punctele de control vamal ale Republicii Moldova”, potrivit Biroului politici de reintegrare.

În același timp, în cadrul spațiului comercial-economic unic, orice impunere de plăți sau condiționalități arbitrare din partea unor structuri neîmputernicite prin lege este ilegală, contravine normelor juridice în vigoare și aduce atingere principiilor fundamentale ale suveranității și integrității teritoriale ale statului.

Totodată, instituția a subliniat că, în cadrul spațiului comercial-economic unic, orice percepere de plăți sau impunere de condiții arbitrare din partea unor structuri care nu sunt abilitate prin lege este ilegală, contravine cadrului normativ în vigoare și afectează principiile fundamentale ale suveranității și integrității teritoriale ale statului.

„ Aceleași reguli sunt valabile și pentru antreprenorii din regiunea transnistreană care dețin acte permisive de model național și desfășoară operațiuni de import-export prin posturile vamale ale Republicii Moldova”, a precizat instuția.

Amintim că un raport, făcut public de IPN, arată că în 2025, comerțul regiunii transnistrene s-a redus cu 29%, aproape o treime, și a constituit 1,728 miliarde de dolari. Exporturile s-au redus cu 40%, ajungând la 436 de milioane de dolari, iar importurile au scăzut cu 24%, până la 1,292 miliarde de dolari

La Tiraspol s-a mai declarat că întreprinderile din regiune au înregistrat pierderi de 13,2 milioane de dolari din cauza plății taxelor vamale către autoritățile constituționale ale Republicii Moldova.

Totuși, datele autorităților de pe malul drept indică o imagine diferită a structurii comerțului. Potrivit Biroul Politici de Reintegrare, în 2025 agenții economici de pe malul stâng și din Bender au achitat în bugetul Moldovei 166,7 milioane de lei (aproximativ 9,8 milioane de dolari) taxe vamale pentru importul de bunuri. Noul regim vamal pentru companiile din regiune este în vigoare din 1 ianuarie 2024.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: