PAS

DOC Lista cadourilor primite de Igor Grosu în ultimele trei luni. Cine a fost cel mai generos musafir

Cel mai scump cadou pe care l-a primit președintele Parlamentului, Igor Grosu, în cadrul întrevederilor din perioada iulie-septembrie 2022 este un stilou Montblanc Meisterstuck Gold – Coated. Valoarea acestuia este estimată la 11 500 lei și i-a fost dăruit de Serviciul Român de Informație.

Din partea lui Joel Lion, ambasadorul nerezident al Statului Israel în Moldova, speakerul a primit un obiect de decor confecționat din metal, placat cu argint, lucrat manual numit „Hamsa”. Potrivit Secretariatului Parlamentului, acesta costă 1900 de lei.

Igor Grosu a mai primit și o medalie din aliaj de zinc acoperită cu aur, cu emblema Serviciului Român de Informații reprodusă pe aversul medaliei, cu semnătura directorului. Aceasta valorează 1000 de lei, conform informațiilor publicate pe site-ul Parlamentului.

Toate cadourile admisibile în trimestrul III al anului 2022 sunt transmise în gestiunea muzeului Parlamentului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Larisa Novac

FOTO/VIDEO Deputați și membri ai Guvernului, la o cină caritabilă în Chișinău: vicepreședinta Parlamentului, printre chelneri

Deputați ai PAS și membri ai Guvernului, printre care premierul și ministrul Sănătății, au participat la o cină caritabilă. Evenimentul, desfășurat într-un local din capitală, a avut drept scop colectarea de fonduri pentru peste 1000 de copii din 42 de sate ale Republicii Moldova. Vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman, a participat la eveniment în rol de chelneriță.

„Peste 1000 de copii din 42 de sate ale Moldovei vor primi ajutor datorită oamenilor cu inimă mare care s-au adunat în această seară la cina caritabilă organizată de The Moldova Project. Atunci când punem umărul, bunătatea ajunge departe”, a comunicat premierul Alexandru Munteanu.

Vicepreședinta Parlamentului Doina Gherman a declarat că și-a pus șorțul de chelneriță „pentru o cauză care merită tot efortul”. „Bănuții de astăzi din bacșișuri, dar și din plata pentru bucate vor merge direct la peste 1000 de copii. (…) Mulțumesc colegilor din Parlamentul Republicii Moldova, care au participat cu bucurie la cină și licitație, precum și prim-ministrului Alexandru Munteanu și ministrului Emil Ceban, care ne-au făcut o surpriză și ni s-au alăturat”, a comunicat Gherman.

Facebook/Doina Gherman
Facebook/Doina Gherman
Facebook/Doina Gherman
Facebook/Larisa Novac
Facebook/Larisa Novac
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: