Colaj NM

DOC Membrii CSM Dorel Musteață și Victor Micu, în vizorul ANI. Au votat pentru a-și atribui grade de calificare

Autoritatea Națională de Integritate (ANI) a inițiat două proceduri de control pe regimul juridic al conflictelor de interese în privința a doi membri ai Consiliului Superior al Magistraturii. Este vorba despre președintele interimar al CSM, Dorel Musteață și membrul CSM Victor Micu.

Investigațiile au fost pornite în baza unei autosesizări, după ce o televiziune a difuzat imagini din una dintre ședințele Consiliului, în cadrul căreia cei doi membri ar fi participat la o procedură de vot în care erau vizați. Mai exact, este vorba despre ședința din 29 noiembrie 2021, când s-a votat atribuirea unor grade de calificare unor judecători. Cei doi membri ai CSM au votat „pentru” inclusiv în privința propriei persoane.

Astfel, inspectorii de integritate vor verifica și vor stabili dacă acțiunile celor doi subiecți ai declarării reprezintă sau nu o încălcare a acestui regim juridic.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ansa.gov.md

FOTO Aproape trei tone de orez, distruse în Republica Moldova: de ce nu au ajuns în comerț

Trei loturi de orez, în cantitate de 980 kg fiecare, au fost reținute și nimicite. Despre acest lucru a anunțat pe 19 august Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA), care a precizat că loturile nu corespundeau normelor de siguranță alimentară din Republica Moldova. Acestea erau de import.

Potrivit ANSA, analizele de laborator au confirmat, în cazul a trei loturi de orez Arborio, depășirea limitei maxime de reziduuri de piperonil butoxid.

„Loturile de orez au fost plasate sub reținere oficială și ulterior nimicite sub supravegherea strictă a inspectorilor Agenției. Nici un kilogram din loturile contaminate nu a ajuns în rețeaua comercială sau la consumatorul final. (…) Produsele alimentare de import trebuie să corespundă legislației din domeniul alimentar aplicabile în Republica Moldova. Recomandăm tuturor importatorilor să se asigure ca produsele ce urmează a fi importate vor corespunde legislației din domeniul alimentar, informând producătorii din țara de origine cu privire cerințele normative aplicabile în Republica Moldova”, a comunicat Agenția.

ansa.gov.md
ansa.gov.md
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: