Andrei Mardari / NewsMaker

(DOC) Ministrul Andrei Spînu va avea un număr mai mare de subalterni. MIDR își schimbă structura

Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova va avea un număr mai mare de angajați. Cabinetul de miniștri a aprobat pe 7 decembrie hotărârea de guvern care schimbă structura și crește numărul de personal. 

„În domeniul Energetic, am preluat ministerul cu 7 persoane și o singură direcție. După restructurare, vom crește numărul la 17 persoane și sunt create 3 secții noi”, a precizat vicepremierul Andrei Spînu, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale.

Este vorba despre:

– secția gaze naturale și produse petroliere;

– secția energie electrică și termică;

– secția eficiență energetică și regenerabile;

Andrei Spînu a adăuga că se lucrează la o analiză a întregului sector energetic pentru a fortifica domeniul, întrucât este nevoie de „instituții robuste care să poată să asigure securitatea energetică a țării”. 

În domeniul Dezvoltării Regionale a fost creată o direcție nouă, responsabilă de domeniul de politici în sectorul apă și sanitație.

Va fi consolidată Direcția coordonare politici publice și integrare europeană.

Domeniul Infrastructurii Drumurilor a fost separat în două direcții: dezvoltarea și întreținerea rețelei rutiere.

În domeniul Construcțiilor a fost creată o secție nouă, dedicată politicilor din domeniul locuințelor. 

În domeniul Transporturilor va crește numărul de personal.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Cu Sens/Facebook

Procuratura Generală a expediat Greciei o nouă cerere de extrădare referitoare la Plahotniuc

Procuratura Generală (PG) anunță că a transmis autorităților din Grecia o nouă cerere de extrădare cu privire la Vladimir Plahotniuc. Oligarhul fugar este vizat în trei cauze penale.

Potrivit unui comunicat publicat de PG, cererea de extrădare adițională a fost expediată pe 8 august.

Cererea menționată vizează procedura de extrădare a numitului în cadrul a trei cauze penale, în care Vladimir Plahotniuc are calitatea de învinuit pentru fapte de o gravitate deosebită. Transmiterea acestei cereri este necesară pentru a asigura respectarea regulii specialității. Potrivit acestei reguli, o persoană extrădată poate fi urmărită penal sau judecată doar pentru faptele care au stat la baza cererii/cererilor de extrădare aprobate. Tragerea la răspundere pentru alte fapte comise de persoana extrădată până la predarea ei poate avea loc, doar dacă statul solicitat își exprimă consimțământul pentru aceasta”, a menționat Procuratura Generală.

Instituția a precizat că pregătirea actelor de referință a necesitat timp suplimentar întrucât a existat un număr mare de documente care trebuiau traduse, conform cerințelor tratatelor internaționale și la solicitarea Greciei.

Procuratura Generală menține comunicarea directă cu autoritățile statului solicitat, pentru aplicarea procedurilor de cooperare juridică internațională în materie penală, în scopul realizării eficiente a acțiunilor în curs, în condițiile de asigurare a respectării acordurilor internaționale ce vizează procesul de extrădare”, a precizat PG.

Amintim că Vladimir Plahotniuc a fost reținut pe 22 iulie, la aeroportul din Atena, la șase ani după ce a fugit din Moldova. Odată cu el, a fost reținut și fostul deputat democrat Constantin Țuțu, considerat de mulți ani omul de încredere al lui Plahotniuc. Cei doi urmau să zboare în Dubai. Oamenii legii au găsit au făcut percheziții la vila de lux pe care aceștia o închiriau în capitala elenă, depistând zeci de acte false, obiecte de lux și bani în diferită valută.

În prezent, atât Constantin Țuțu, cât și Vladimir Plahotniuc se află în arest preventiv în Grecia. Pe 24 iulie, Procuratura Generală a cererea oficială de extrădare în Republica Moldova în privința lui Plahotniuc. Extrădarea acestuia a fost solicitată și de Rusia.

După reținerea sa în Grecia, Vladimir Plahotniuc a redevenit activ în spațiul public, lansând periodic mesaje prin intermediul avocatului său. Fostul lider democrat acuză autoritățile de la Chișinău că ar tergiversa intenționat procedura de extrădare și susține că și-ar dori să revină în Republica Moldova. Ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, a respins acuzațiile.

Curtea de Apel din Atena va examina cererea de extrădare în Republica Moldova a lui Vladimir Plahotniuc pe 13 august.

Vladimir Plahotniuc este cercetat penal în țara noastră pentru săvârșirea unor infracțiuni grave, inclusiv crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie în proporții deosebit de mari și spălare de bani, în conformitate cu Codul penal.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: