Максим Андреев, NewsMaker

DOC „Urmăresc îndeaproape situația din Republica Moldova”. Mesajul președintelui Comisiei de la Veneția

Președintele Comisiei de la Veneția, Gianni Buquicchio, a spus că urmărește îndeaproape situația din Republica Moldova. Declarația vine în contextul în care, președinta Curții Constituționale, Domnica Manole, a comunicat partenerilor externi despre presiunile exercitate asupra Înaltei Curți. 

„Vă mulțumesc pentru scrisoarea dumneavoastră prin care m-ați informat despre atacurile la adresa Curții Constituționale. Am luat act de faptul că declarația din 28 aprilie 2020 a fost semnată de toți judecătorii Curții Constituționale”, se arată în scrisoare lui Buquicchio.

„Într-o țară democratică, toate instituțiile statului și șefii acestora trebuie să-și respecte propriile prerogative, obligații și competențe, precum și să le recunoască și să le respecte pe cele alte altor instituții. Acestea trebuie să manifeste reținere instituțională adecvată, să observe procedurile relevante cu bună credință și să dea dovadă de respect reciproc. În cazul în care aceasta nu se îndeplinește, dacă există lipsă de cultură democratică și maturitate, funcționarea instituțiilor statului este compromisă și progresul democratic, civil și economic al societății este pus în pericol”, a mai punctat oficialul.

„Pot doar să susțin Declarația judecătorilor Curții Constituționale privind apelul la calm, respect reciproc, dialog constructiv și bunăvoință. Vă pot asigura că urmăresc îndeaproape situația din Republica Moldova”, a concluzionat președintele Comisie de la Veneția.

Menționăm că într-un briefing din 6 mai, Domnica Manole a adresat un apel public către Comisiei de la Veneția, Parlamentului European, Consiliui Europei și întregului corp diplomatic acreditat în Republica Moldova în contextul presiunilor exercitate asupra Curții Constituționale.

 

Curtea Constituțională by Maxim Stratan on Scribd

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO)TikTok schimbă politica în Moldova/ Lungu a insultat un observator?/ Moldovenii, mai puțini cu 13%

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
Subiectele ediției:
— Populația Moldovei a scăzut cu 13% în zece ani. Tot mai mulți au dublă cetățenie
— Primarii din Moldova discută la Bruxelles despre problemele din țară
— Recean cere ajutor Israelului în cazul Șor
— 25 august – cea mai rece noapte din ultimii opt ani
— CEC amintește: alegătorii își pot schimba adresa până pe 3 septembrie
— Fraudă de 6 milioane de lei la Briceni. Două persoane, demise
— Promo-LEX  îl acuză pe Lungu că a intimidat un observator
— TikTok ia măsuri de securitate în contextul alegerilor
— Tiraspolul, nemulțumit de numărul secțiilor de votare
— CNA: arhitect din Hîncești reținut. Mașini și imobile, sub sechestru
— Cod Galben în aproape toată Moldova. Risc sporit de incendii
— CEC: listele de candidați la alegeri pot fi modificate
— O bătrână din Hîncești s-a pomenit cu poarta blocată, după reparația drumului
— Recean, decorat de Zelenski cu ordinul „Cneazului Iaroslav cel Înțelept”
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.

l

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: