NewsMaker/Andrei Mardari

Dodon amenință că va boicota alegerile prezidențiale, dacă Stoianoglo nu va fi lăsat să candideze la funcția de președinte

Fostul președinte al Republicii Moldova, Igor Dodon, a declarat că va boicota alegerile prezidențiale din toamnă și va îndemna cetățenii să nu participe nici la referendumul din 20 octombrie, în cazul în care candidatul Alexandr Stoianoglo, susținut de socialiști, va fi exclus din cursă. Dodon a făcut declarația în cadrul ediției din 8 iulie a emisiunii ”Puterea a Patra” de la N4.

Întrebat de moderatorul emisiunii dacă există certitudinea ca fostul procuror-general al Republicii Moldova, Alexandr Stoianoglo, va fi înregistrat în cursa electorală, în contextul în care acesta este vizat în mai multe dosare penale, Igor Dodon s-a arătat gata să boicoteze exercițiul electoral.

„Pun o întrebare către toți cetățenii: care este sensul alegerilor daca principalul concurent, potențialul candidat al opoziției este scos din campanie. Noi vom boicota alegerile. Și cred că majoritatea alegătorilor vor boicota alegerilor. Mai puțin de o treime dintre alegători se vor prezenta la alegeri și la referendum”, a declarat Dodon.

Dodon a adăugat că, în cazul în care Stoianoglo va fi exclus din campanie, va încerca să convingă cetățenii să nu participe deloc la alegeri pe 20 octombr.

„Facem o campanie națională în acest sens. Credeți că nu vom reuși?”, a mai menționat liderul socialiștilor.

Pe 8 iulie, liderul socialiștilor Igor Dodon a anunțat că formațiunea pe care o conduce nu va înainta un candidat partinic la aceste alegeri prezidențiale și că îl va susține pe ex-procurorul general, Alexandr Stoianoglo.

***

Stoianoglo a fost numit în funcția de procuror general în noiembrie 2019, pe un mandat de 7 ani. În seara de 5 octombrie 2021, la câteva luni după revenirea PAS la guvernare, Alexandr Stoianoglo a fost reținut chiar în biroul său de la Procuratura Generală și cercetat penal pentru abuz în serviciu, corupere pasivă, depășirea atribuțiilor de serviciu și fals în declarații.

Pe 24 octombrie 2023, Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CtEDO) a publicat o decizie din care rezultă că fostului procuror general i-a fost încălcat dreptul la acces la justiție. CtEDO a stabilit că Moldova trebuie să plătească lui Stoianoglo 3 600 euro drept despăgubire prejudiciului moral cauzat. De menționat că Stoianoglo a cerut despăgubiri de 20 de mii de euro.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.




Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ecaterina Moscalu/Facebook

Sora Ludmilei Vartic cere donații pentru exhumare și expertize independente: „Statul nu va acoperi aceste costuri esențiale”

Sora și mama Ludmilei Vartic au lansat un apel public pentru donații, după ce au aflat că statul nu va acoperi cheltuielile pentru exhumarea corpului și expertizele medico-legale independente. Într-o adresare pe Facebook, Victoria Tatarinov, sora Ludmilei, a mulțumit pentru sprijinul și solidaritatea comunității și a cerut ajutor financiar pentru procedura de exhumare, precum și pentru asistența juridică specializată.

„Eu și mama mea suntem profund mișcate de solidaritatea și sprijinul pe care ni le oferiți în încercarea de a afla adevărul despre pierderea prematură a surorii mele, Ludmila Vartic.Săptămâna trecută, mama mea a fost întrebată dacă este pregătită să suporte personal toate cheltuielile legate de exhumare și expertizele necesare. Din păcate, am înțeles că statul nu va acoperi aceste costuri esențiale pentru stabilirea adevărului.De aceea, facem un apel către toți oamenii de bună-credință să ne fie alături în acoperirea cheltuielilor pentru procedura de exhumare, expertizele medico-legale și independente, precum și pentru asistența juridică specializată”, a transmis aceasta.

Sora Ludmilei a adăugat că resursele financiare primite vor fi utilizate transparent, cu prezentarea clară a modului în care vor fi cheltuite sumele colectate.

„Ne angajăm să asigurăm deplină transparență și să prezentăm clar modul în care vor fi utilizate sumele colectate. Fiecare contribuție contează. Fiecare gest de solidaritate ne apropie de adevăr”, a scris Victoria Tatarinov.

Amintim că, pe 16 aprilie, avocata Violeta Gașițoi, care reprezintă familia Ludmilei Vartic în procesul intentat după decesul acesteia, a declarat că, în ziua morții, soțul femeii, Dumitru Vartic, ar fi fost oprit de poliție pentru o încălcare și ar fi solicitat ca procesul-verbal să fie întocmit pe numele soției sale. Potrivit avocatei, documentul a fost emis pe numele Ludmilei Vartic, deși aceasta nu se afla în automobil. Avocata a anunțat că a fost depusă o plângere privind un posibil abuz de putere și fals, iar Centrul Național Anticorupție examinează sesizarea. Detalii AICI.

În aceeași zi, adjunctul procurorului general, Sergiu Russu, a declarat, în cadrul unei conferințe de presă, că Ludmila Vartic era deja decedată în momentul întocmirii procesului-verbal contravențional. Acesta a confirmat că Centrul Național Anticorupție a fost sesizat în acest caz. Detalii AICI.

***

Ludmila Vartic, fostă educatoare la grădinița „Andrieș” din Hîncești și mamă a două fetițe, a decedat pe 3 martie 2026 după ce ar fi căzut de la etajul 11 al unui bloc din capitală. Mai multe ONG-uri și activiști au calificat cazul drept femicid, susținând că soțul acesteia, Dumitru Vartic, ar fi exercitat abuzuri asupra femeii timp de mai mulți ani. Dumitru Vartic a respins de mai multe ori acuzațiile din spațiul public. Pe fondul reacțiilor publice, acesta și-a dat demisia din funcția de vicepreședinte al raionului Hîncești. De asemenea, Partidul Acțiune și Solidaritate l-a exclus din rândurile sale.

Pe marginea cazului a fost inițiat un dosar pentru violență în familie soldată cu determinare la suicid, în care Dumitru Vartic are statut de bănuit. În cadrul cauzei penale au fost audiați peste 30 de martori, printre care foști colegi, prieteni ai victimei și cei doi copii minori. 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: