Andrei Mardari / NewsMaker

Dodon, amendat cu 9000 de lei, pentru că a purtat un simbol interzis: „Totul va fi bine”

Fostul șef de stat, Igor Dodon, care a participat pe 9 mai la marșul „Regimentul nemuritor” purtând panglica „Sfântul Gheorghe” a fost amendat. Acesta a scris pe Facebook, că va contesta „acest abuz” în toate instanțele de judecată.

„Guvernarea a trimis poliția să-mi facă proces verbal pentru participarea de Ziua Victoriei cu simbolurile Victoriei asupra fascismului. Vom contesta acest abuz în toate instanțele de judecată. E o lege anticonstituțională, care în cele din urmă va fi anulată”, a spus Dodon.

Dodon consideră că, legea privind interzicerea simbolurilor agresiunii ruse în Ucraina „are un caracter discriminatoriu și divizează artificial societatea, fiind profund antidemocratică”.

„Totul va fi bine. Guvernările trec, simbolurile Victoriei rămân”, a conchis Dodon.

Igor Dodon

De menționat că amenda contravențională pentru cei care încalcă legea cu privire la simbolurile anterior interzise în țara noastră, inclusiv panglica Sf. Gheorghe, constituie pentru persoanele fizice: 4500 – 9000 MDL sau 30/60 de ore în folosul comunității, pentru persoanele cu funcție de răspundere: 9000 – 18000 MDL, iar pentru persoanele juridice: 18000 – 30000 MDL.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spitalul Republican și Președinția, reacție după ce într-un video publicat de conducerea țării ar fi apărut un medic anterior cercetat pentru mită

Liderul Partidului Național Moldovenesc, Dragoș Galbur, a criticat recent un spot publicat de conducerea țării, inclusiv președinta Maia Sandu, cu ocazia Zilei lucrătorului medical și farmacistului, în care apare chirurgul Aurel Țurcan. Acesta susține că medicul ar fi fost anterior condamnat pentru corupție și ulterior restabilit în funcție. În replică, Spitalul Republican „Timofei Moșneaga”, în care lucrează medicul, a declarat că informațiile politicianului sunt „eronate” și că instanța care s-a pronunțat în cazul lui Țurcan nu a dispus „nicio pedeapsă complementară”. Contactat de NM, șeful de Cabinet al președintei Maia Sandu, Adrian Băluțel, a declarat că materialul video elogiază eforturile depuse de medici în activitatea lor profesională și nu ar trebui „personificat”. Băluțel a precizat, totodată, că autoritățile vor verifica acuzațiile care i se aduc medicului.

Pe 15 iunie, când a fost marcată Ziua lucrătorului medical și farmacistului, președinta Maia Sandu, prim-ministrul Dorin Recean și președintele Parlamentului, Igor Grosu, au publicat pe rețelele de socializare mesaje de felicitare pentru persoanele care activează în domeniile vizate. Acestea au fost însoțite de un videoclip tematic în care apar mai mulți medici, inclusiv chirurgul Aurel Țurcan.

La scurt timp, liderul PNM, Dragoș Galbur, a publicat pe canalul său de Telegram o postare în care menționează că Aurel Țurcan ar fi fost prins în flagrant de CNA în timp ce lua mită 1 200 de euro pentru o intervenție.

Acesta a fost suspendat din funcție, cercetat penal, condamnat pentru corupție, dar cum se întâmplă în Moldova, după puțin timp a ajuns înapoi în funcția de șef secție chirurgie vasculară. Să pui un medic corupt în prim plan într-un video de felicitare a lucrătorului medical e cam ofensator”, a spus el.

Pe 16 iunie, Spitalul Republican „Timofei Moșneaga”, în care activează Țurcan, a publicat o declarație în care califică informațiile postate de politician drept „eronate”, menționând că acestea riscă să „submineze în mod nedrept încrederea în profesioniștii din domeniul medical”.

Precizăm că prin Hotărârea Judecătoriei Chișinău (Sediul Buiucani) din 18.09.2017 nu s-a dispus nicio pedeapsă complementară medicului Aurel Țurcan, nici interdicția de a ocupa anumite funcții. Instanța a dispus revocarea suspendării provizorii din funcție a medicului Aurel Țurcan, măsură care fusese aplicată anterior. Drept urmare, medicul a fost repus în funcție la data de 04.10.2017”, a precizat instituția medicală.

Contactat de NM pentru comentariu, șeful de Cabinet al președintei, Adrian Băluțel a declarat: „Doamna președintă a dat un mesaj pentru toți medicii din Moldova. A fost un mesaj de încurajare în profesia lor deloc simplă și un mesaj de apreciere. Materialul video prezintă mai degrabă veneric efortul medicilor pe care îl fac. În al doilea rând, eu nu am văzut niciun detaliu în finalizarea acelei anchete. Am văzut și noi mesajele. Dacă sunt careva detalii mai concludente, noi suntem gata să le examinăm. Video-ul în sine a fost produs de către colegii de la Guvern și a fost un video generic pentru toate instituțiile statului de apreciere a eforturilor medicilor. Eu nu aș personifica atât de mult”.

***

Erata. În varianta inițială a textului am prezentat doar poziția Președinției și am menționat că medicul este cercetat penal, fără a include și punctul de vedere al Spitalului Clinic Republican. Ne cerem scuze pentru confuzia creată și regretăm omisiunea.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: