Facebook/MSMPS

Donație în valoare de circa 14 mln lei din partea UE. Mesajul de mulțumire publicat de Maia Sandu

Republica Moldova a primit o nouă donație pentru spitale în lupta cu pandemia. Este vorba despre un lot de 300 de concentratoare de oxigen, 1200 de pulsoximetre și 5 ventilatoare pentru respirație asistată din partea Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), Uniunii Europene și guvernului Germaniei. Președinta Maia Sandu a adresat un mesaj de recunoștință.

Donația curpinde 600 de pulsoximetre din partea guvernului Germaniei, ce urmează să ajungă în instituțiile de asistență medicală primară. De asemenea, aceasta include 5 ventilatoare de respirație artificială, de ultimă generație, procurate cu suportul financiar al UE, vor fi instalate în secțiile de terapie intensivă din cadrul instituțiilor strategice – Spitalul de Medicină Urgentă, Spitalul Clinic Republican, Spitalul Sfânta Treime și Spitalul Clinic Bălți.

„Le mulțumim din suflet Uniunii Europene și statelor membre pentru sprijinul constant acordat cetățenilor moldoveni. În paralel cu procesul de vaccinare, pornit datorită donației României și a inițiativei COVAX, vă rog să respectăm în continuare măsurile de protecție – să purtăm mască, să spălăm și dezinfectăm mâinile, să păstrăm distanța socială. Împreună oprim pandemia”, a scris Maia Sandu pe pagina sa de Facebook.

Astăzi Republica Moldova a primit o nouă donație pentru spitale în lupta cu pandemia – 300 de concentratoare de oxigen,…

Publicată de Maia Sandu pe Miercuri, 10 martie 2021

Donația a fost făcută în cadrul inițiativei UE „Solidari pentru sănătate” și are o valoare totală de aproape 14 milioane de lei.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Igor Țurcan

Încă o rudă a Maiei Sandu, numită la șefia unei întreprinderi de stat cu salariu de peste 55 mii lei? Precizările Moldelectrica după acuzațiile unui politician

Liderul Partidului Național Moldovenesc, Dragoș Galbur, a făcut noi dezvăluiri despre rudele președintei Maia Sandu angajate la întreprinderi de stat. De această dată, politicianul a vorbit despre Iurie Sandu, verișorul primar al șefei statului, care, potrivit lui, ar fi fost numit fără concurs în funcția de director al Sucursalei RETÎ Nord a Moldelectrica, cu un salariu de peste 55.000 de lei pe lună. Într-o reacție publică, instituția a respins acuzațiile, precizând că Iurie Sandu a fost desemnat în funcție în urma unui concurs intern la care au participat trei candidați, iar acesta activează în domeniul electroenergetic de peste 30 de ani.

Dragoș Galbur a susținut într-o postare pe rețelele sociale din 22 iunie că Iurie Sandu a fost numit în funcția de director al Sucursalei Nord a Moldelectrica fără concurs public, începând cu septembrie 2023. Potrivit datelor prezentate de liderul PNM, Iurie Sandu a încasat de la Moldelectrica venituri salariale de 667.364 de lei, adică aproximativ 55.614 lei pe lună.

Totodată, soția acestuia activează la SA RED-Nord, companie de stat responsabilă de distribuția energiei electrice în nordul Republicii Moldova, unde în 2023 a încasat venituri salariale de 545.652 de lei, aproximativ 45.471 de lei pe lună.

„Maia Sandu a vorbit ani la rând despre meritocrație, oameni buni, concursuri corecte și funcții publice ocupate pe merit. Tocmai de aceea, atunci când rude apropiate ale președintei ajung în funcții importante la stat prin proceduri netransparente, întrebările sunt inevitabile. Nu pun la îndoială studiile sau abilitățile individuale ale rudelor președintei. Pun însă sub semnul întrebării felul în care acești oameni au ajuns în funcții înalte și bine plătite la stat în perioada în care Maia Sandu ocupă funcția de președinte al Republicii Moldova”, a declarat Dragoș Galbur.

Într-o postare publicată pe facebook, oldelectrica a respins acuzațiile privind lipsa organizării unui concurs public pentru funcția de director vacantă al sucursalei de Nord, precizând că Iurie Sandu activează în cadrul sistemului electroenergetic de peste 30 de ani, iar în cadrul întreprinderii și-a construit cariera etapizat, ocupând succesiv funcții tehnice și de conducere.

„Dl Iurie Sandu a fost numit în funcția de director al Sucursalei Nord la data de 19 iunie 2023, în urma unui concurs intern organizat și desfășurat conform procedurilor de recrutare și selecție aplicabile în cadrul întreprinderii. La concurs au participat trei candidați, inclusiv dl Iurie Sandu, acesta fiind desemnat câștigător în baza competențelor profesionale, experienței manageriale și rezultatelor obținute în procesul de evaluare. Afirmațiile potrivit cărora numirea ar fi avut loc fără concurs sunt false și ignoră în totalitate procedura de selecție care a precedat desemnarea sa în funcție”, se arată în comunicatul Moldelectrica.

Instituția a oferit detalii despre experiența profesională a lui Iurie Sandu:

Începând cu 1 noiembrie 2000, dl Iurie Sandu a activat în funcția de inginer categoria II în cadrul Serviciului izolație și protecție contra supratensiunilor, acumulând experiență în exploatarea și mentenanța instalațiilor electroenergetice. Pe parcursul activității sale profesionale, acesta a ocupat mai multe funcții de specialitate și management, inclusiv funcția de inginer-șef adjunct în munca operativă-șef al Serviciului operativ de dispecer, responsabilități care presupun coordonarea proceselor operaționale și asigurarea funcționării sigure și fiabile a rețelei electrice de transport. Experiența profesională acumulată de-a lungul a peste trei decenii, cunoașterea aprofundată a sistemului electroenergetic și rezultatele obținute în activitate au constituit argumente obiective care au stat la baza selectării sale în funcția de director al Sucursalei RETÎ Nord”, a mai adăugat Moldelectrica.

Întreprinderea a mai precizat că Ordinul din1 septembrie 2023, invocat de Galbur, nu reprezintă un act de numire în funcție, ci se referă exclusiv la modificarea denumirii funcției din „director filială” în „director sucursală”, ca urmare a actualizării structurii organizatorice.

„Î.S. „Moldelectrica” consideră regretabilă publicarea unor informații incomplete și neverificate, care omit fapte esențiale și pot induce în eroare opinia publică. Instituția își desfășoară activitatea în baza principiilor legalității, transparenței, profesionalismului și egalității de șanse, iar ocuparea funcțiilor de conducere se realizează conform procedurilor interne și criteriilor de competență profesională”, a mai comunicat întreprinderea.

Amintim că liderul PNM, Dragoș Galbur, a mai făcut publice, pe 20 iunie, acuzații similare la adresa Anastasiei Taburceanu, verișoara președintei Maia Sandu, susținând că aceasta ar fi fost numită fără concurs public în funcția de purtător de cuvânt al „MoldATSA”, cu un salariu lunar de peste 70.000 de lei. Contactată de NewsMaker, Taburceanu a confirmat că lucrează pentru întreprindere, precizând că salariul său de funcție este de 25.700 de lei, la care se adaugă suplimente pentru stagiu și volum de lucru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: