miro.medium.com

Dosarul „Laundromat”: o jurisdicție străină a înghețat conturi bancare cu peste $100 milioane

Procuratura Anticorupție a anunțat pe 14 noiembrie că o jurisdicție străină a înghețat conturi bancare în valoare de peste 100 de milioane de dolari, legate de schema de spălare de bani „Laundromatul Rusesc”. Instituția a precizat că urmează să fie aplicate sechestre în valoare de 40 de milioane și 50 de milioane de dolari în alte două jurisdicții. În scurt timp, a adăugat instituția, Procuratura Anticorupție va solicita instanței de judecată să autorizeze măsurile de sechestru asupra acestor conturi. 

Procuratura Anticorupție a anunțat pe 14 noiembrie că o jurisdicție străină a înghețat conturi bancare în valoare de peste 100 milioane de dolari din schema „Laundromatul Rusesc”. Potrivit instituției, urmează să fie aplicate sechestre în valoare de 40 milioane de dolari și 50 milioane de dolari în alte două jurisdicții.

„La 13 noiembrie 2024, Procuratura Anticorupție a primit confirmare că, în colaborare cu autoritățile de drept dintr-o altă jurisdicție, au fost identificate bunuri provenind din schema transnațională de spălare de bani „Laundromatul Rusesc”, în valoare de aproximativ 190 milioane USD. Pe baza probelor administrate de Procuratura Anticorupție, inclusiv în cauzele penale în care au fost recunoscuți vinovați judecătorii care au pronunțat hotărâri ilegale, o jurisdicție străină a înghețat deja conturi bancare în valoare de peste 100 milioane USD și urmează să fie aplicate sechestre în valoare de 40 milioane USD și 50 milioane USD în alte două jurisdicții”, a menționat Procuratura Anticorupție.

Instituția a declarat că, pe parcursul anului 2024, a furnizat informațiile și probele necesare pentru identificarea conturilor bancare implicate, urmărirea fluxurilor financiare și blocarea acestora.

„Aplicarea sechestrului și eventuala confiscare a acestor bunuri reprezintă un pas important în recuperarea acestora în interesul cetățenilor, demonstrând angajamentul de a preveni și combate fenomenul corupției și spălarea banilor, atât la nivel național, cât și internațional”, a adăugat Procuratura Anticorupție.

Se menționează că „în scurt timp, Procuratura Anticorupție va solicita instanței de judecată să autorizeze măsurile de sechestru asupra acestor conturi”.

„Aceste acțiuni sunt menite să transmită un mesaj ferm că activitățile ilegale nu vor rămâne nepedepsite și că autoritățile sunt hotărâte să identifice și să sancționeze persoanele implicate în astfel de activități criminale”, a comunicat Procuratura Anticorupție.

***

„Laundromatul” se consideră a fi cea mai mare operațiune de spălare a banilor prin intermediul băncilor moldovenești. În cadrul schemei, din anul 2010 și până în 2013 ar fi fost spălate cel puțin 22 de miliarde de lei, bani retrași din Rusia. În 2016 au fost inițiate dosare penale împotriva a 15 judecători care au luat decizii cu privire la „Laundromat”.

În mai 2024, Curtea de Apel Chișinău a pronunțat prima sentință în dosarul „Laundromat”. Un ex-judecător a fost recunoscut vinovat. Este vorba despre Gheorghe Marchitan, care în 2011 ar fi pronunțat „cu bună-știință o hotărâre contrară legii” și care a avut „consecințe financiare considerabile – 200.000.000 dolari SUA”. Detalii AICI.

În iulie 2024 încă un ex-judecător a fost găsit vinovat în dosarul „Laundromat” însă a fost eliberat de pedeapsă penală. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Centru european în locul Casei Ruse? Deputată PAS: „Să umplem golul lăsat de propagandă cu educație”

În locul Centrului Cultural Rus din Chișinău ar putea fi creat un spațiu dedicat valorilor europene, educației civice și dialogului intercultural. Propunerea a fost făcută de deputata Stela Macari ăn timpul dezbaterilor din Parlament de astăzi, privind denunțarea Acordului cultural cu Federația Rusă. Parlamentara a spus că Moldova ar trebui să folosească momentul pentru a înlocui propaganda cu un proiect care să cultive adevărul și deschiderea spre Europa.

„Poate de data aceasta e bine să demonstrăm că Moldova nu doar respinge minciuna, ci și cultivă adevărul. Și dacă vom avea curajul, ca în locul acestui centru de influență străină, să construim un spațiu european, să umplem acest gol lăsat de propagandă cu educație, cu valori europene, cu dialog real între culturi”, a declarat Macari.

Deputata a propus ca în locul Casei Ruse să fie fondat un Centru European de Dialog, Educație și Inovație, care să devină „un pol al democrației culturale și al rezilienței europene”.

„Poate chiar să creăm o platformă de dialog interetnic — un spațiu unde cultura română, rusă, găgăuză, ucraineană și altele se întâlnesc în context european, nu geopolitic. Și de ce nu, să găzduim parteneriate cu instituții culturale europene pentru expoziții, conferințe, prelegeri ale unor personalități”, a mai propus aceasta.

În replică, ministrul Culturii, Cristian Jardan, a precizat că autoritățile nu închid direct centrul, ci denunță acordul care reglementa activitatea acestuia, iar clădirea este proprietate privată.

„Noi denunțăm aici un acord, nu închidem un centru. Centrul se va închide imediat după ce acest acord va deveni nul. Este vorba doar despre o clădire care găzduiește Casa Rusă, o construcție privată. Ce va fi acolo mai departe depinde doar de proprietari”, a explicat Jardan.

Totuși, ministrul a spus că ideea merită analizată și ar putea fi discutată între mai multe instituții:

„Am înțeles ideea dumneavoastră. Cred că asta face parte din activitatea Ministerului Culturii, a Ministerului Educației și, poate, a Ministerului de Externe. Vedem, discutăm”, a conchis Jardan.

Amintim că, pe 13 februarie 2025, Chișinăul l-a informat pe Oleg Ozerov, ambasadorul desemnat al Federației Ruse în Republica Moldova, că țara noastră va denunța Acordul interguvernamental moldo-rus privind înființarea și funcționarea centrelor culturale, semnat în anul 1998. Autoritățile au precizat că, după finalizarea procedurilor de denunțare, Centrul Cultural Rus își va sista activitatea în Republica Moldova.

Deciziile au fost luate după ce, în noaptea de 12 spre 13 februarie, noi drone au traversat teritoriul țării. Acestea au explodat: una — pe un teren agricol din raionul Taraclia, cealaltă — pe un câmp dintre Ceadîr-Lunga și Taraclia. Potrivit autorităților moldovene, dronele sunt rusești și au ajuns în Republica Moldova în urma unui atac masiv asupra portului Reni din Ucraina.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: