PCCOCS

Dosarul privind cea mai mare captură de heroină din istoria Moldovei, trimis în judecată. Precizările PCCOCS

Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) a anunțat, pe 1 decembrie, despre trimiterea în judecată a trei dosare penale pentru trafic ilicit de droguri, inclusiv cu implicarea cetățenilor din Turcia și Ucraina. Unul din dosarele deferite justiției vizează cea mai mare captură de heroină din istoria Moldovei.

Primul dosar penal trimis în judecată vizează contrabanda cu peste 200 kg de heroină din Iran, în valoare de peste 200.000.000 lei, care urmau să ajungă în UE.

În dosar sunt învinuiți doi cetățeni turci, membri ai unei grupări infracționale organizate. Ambii inculpați continuă să se afle în custodia autorităților la solicitarea procurorilor PCCOCS.

„Unul din aceștia este organizatorul grupării, iar altul – complice. În privința altor învinuiți, investigațiile continuă”, au mai comunicat oamenii legii.

Totodată, la solicitarea procurorilor, au fost aplicate sechestre asupra bunurilor inculpaților, în valoare totală de peste 220.000 lei. Ulterior, instanța de judecată se va pronunța asupra confiscării acestora.

Potrivit aceluiași comunicat, activitatea de documentare a grupării s-a desfășurat începând din toamna lui 2020. Heroina urma să fie livrată în statele Uniunii Europene. În acest scop, organizatorul grupării de origine turcă își înregistrase la Chișinău o companie cu activitate de transportare a materialelor de construcție și a articolelor sanitare din Iran, pe cale maritimă, iar apoi pe cale terestră din Rusia spre Moldova.

Trei cetățeni ai Ucrainei – trimiși în judecată pentru comercializarea drogurilor

În această săptămână, procurorii PCCOCS au trimis pe banca acuzaților alte opt persoane pentru trafic de droguri, inclusiv cetățeni străini. Acest dosar vizează trei cetățeni ai Ucrainei, parte a unei grupări infracționale specializate în comercializarea drogurilor, dirijată de către ei, despre care autoritățile de investigație au anunțat în data de 7 octombrie.

„Un aspect distinct al grupării l-a constituit faptul că aceasta angaja preponderent ucraineni, în comunicarea dintre membrii grupării foloseau un program creat cu dedicație pentru activitatea infracțională desfășurată, iar remunerarea inculpaților de către conducerea grupării se efectua în criptovalută. Pe piața neagră, valoarea drogurilor ridicate se estimează la 1.900.000 lei”, comunică oamenii legii.

Cinci inculpați din Moldova pentru comercializarea de droguri

În al treilea dosar, figurează cinci inculpați din Moldova, inclusiv cumpărătorul uneia din cantitățile de droguri de tip PVP care au fost comercializate membrilor grupării. Doi bărbați și trei femei sunt învinuiți și de comercializarea marijuanei, începând din decembrie 2020, în proporții deosebit de mari. Aceștia foloseau ca metodă de primire a plății pentru droguri monede virtuale, care însumate ar depăși 445.000 lei.

Potrivit legii, faptele comise sunt pedepsite cu închisoarea, până la un termen de 15 ani, cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Două femei din Austria s-au regăsit după 35 de ani: au fost încurcate la maternitate

O greșeală petrecută într-un spital din orașul austriac Graz, în urmă cu aproape 35 de ani, a ieșit la iveală după ce două femei au descoperit că au fost schimbate la naștere. Cazul incredibil a fost confirmat recent printr-un test ADN, iar cele două – Doris Grünwald și Jessica D. – s-au cunoscut pentru prima dată față în față, scrie BILD.

Cele două femei s-au născut prematur, în octombrie 1990, în aceeași maternitate, și au petrecut primele zile de viață în incubatoare. La externare, personalul medical a încurcat bebelușii și a trimis fiecare mamă acasă cu copilul celeilalte.

Clinica Universitară din Graz a recunoscut oficial eroarea: „Regretăm profund că o asemenea greșeală s-a produs atunci”, a declarat actualul director al instituției.

Doris a aflat adevărul la vârsta de 22 de ani, după ce a observat că grupa ei sanguină nu corespundea cu cea a părinților. Câțiva ani mai târziu, când a rămas însărcinată, familia ei a contactat public clinica pentru a afla informații despre eventuale boli ereditare, dar nu a reușit să găsească familia corectă.

Doris a aflat adevărul la 22 de ani, după ce a observat că grupa ei de sânge nu corespundea cu cea a părinților. Câțiva ani mai târziu, când a rămas însărcinată, familia ei a contactat public clinica pentru a afla informații despre eventuale boli ereditare, însă fără succes.

Ani mai târziu, și Jessica, însărcinată în șapte luni, a întâmpinat complicații medicale. Analizele au arătat că grupa ei de sânge nu corespundea cu datele din dosarul medical. O asistentă i-ar fi spus atunci, în treacăt: „Ați auzit de familia Grünwald? Despre cazul copiilor încurcați la naștere?”

Jessica a căutat-o pe Doris pe rețelele sociale, iar testul ADN a confirmat suspiciunile: „Este ca și cum aș fi primit o soră deodată”, a spus ea.

Doris a fost adoptată oficial de familia Grünwald. Mama Jessicai i-a scris, după aceea: „Pentru noi, mereu vei fi numărul unu”.

BILD

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: