IGP

Două apartamente, casă, mașină, 8 terenuri și cadouri de la rude de peste 6,5 mii de euro. Cine este Marin Manița, noul șef al INSP

Inspectoratului național de securitate publică al IGP are un nou șef. Ministrul afacerilor interne, Adrian Efros împreună cu șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, l-au prezentat pe Marin Manița noului colectiv. 

Noul conducător al INSP și-a început activitatea în Regimentul de patrulă și santinelă „SCUT”, unde a activat până în 2013, când a fost creat Inspectoratul național de patrulare. La INP a activat din 2013 și până în 2019, o perioadă deținând și funcția de șef-adjunct al instituției.

Începând cu 2019 și până în prezent, Marin Manița a activat în corpul de conducere al Serviciului Protecție și Pază de Stat.

Noul șef al INSP își propune să continue bunele practici ale instituției, orientate spre siguranța fiecărui cetățean, dar și să implementeze noi practici în linie cu standardele europene.

Conducătorul Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu i-a dorit noului conducător succes, verticalitate și activitate bazată intens pe asigurarea siguranței cetățenilor.

Până astăzi funcția de șef al INSP a fost deținută de Vitalie Timotin.

Potrivit declarației de avere și interese publicată pe site-ul ANI, Marin Manița a primit 289 514 lei, adică 24 126 lei lunar,  în anul 2022, fiind angajat la Serviciul Protecție și Pază de Stat.

Totodată, Manița a primit 4 000 de euro donație de la fratele său și 5 000 de lei de la mama sa. De asemenea, a primit 32 de mii de lei cadou de la rude apropiate și prieteni.

Marin Manița a mai obținut în anul 2022 circa 25 de mii de lei pentru că a oferit în chirie un apartament.

Soția lui Marin Manița deține 8 terenuri agricole, două apartamente de 40 și 71 metri pătrați, care au fost cumpărate în 2015 și 2017 cu 16 000 și 36 400 de euro. Femeia mai are o casă de locuit de de 80 de metru pătrați, a cărei valoare constituie 30 000 lei și alte două averi imobile de 1085 și 20 396 lei.

Totodată, cuplul Manița mai are un automobil de model KIA SP ORTAGE, cumpărat în 2020 cu 20 290 de euro.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Cel puțin 55 de persoane, reținute la Moscova în timpul examinării contestației „Iabloko” împotriva excluderii din alegeri

Cel puțin 55 de persoane au fost reținute în apropierea Curții Supreme din Moscova, unde, pe 17 august, este examinată contestația partidului „Iabloko” împotriva deciziei de excludere de la alegerile pentru Duma de Stat. Despre rețineri a anunțat președintele filialei din Moscova a partidului, Kirill Goncharov.

Goncharov a anunțat despre rețineri încă înainte de începerea ședinței Curții Supreme, menționând că mai multe persoane sunt urcate în autospecialele poliției. Ulterior, el a precizat că în apropierea instanței au fost reținute peste 20 de persoane. Mai târziu, acesta a anunțat reținerea altor 15 persoane și, ulterior, a încă 20 de persoane. Potrivit lui Goncharov, cele trei grupuri de persoane au fost duse la trei secții diferite de poliție – din Hamovniki, Arbat și Presnia.

„Deoarece am fost martor la cele întâmplate, pot afirma cu certitudine că oamenii au fost reținuți fără temei și fără motiv. Mă adresez poliției din capitală: eliberați-i pe tineri”, a comunicat președintele filialei din Moscova a partidului „Iabloko”.

Potrivit The Insider, printre cei reținuți se numără minori, un jurnalist al SOTAvision, un candidat din partea partidului „Iabloko” la funcția de deputat în Duma de Stat și actorul Viktor Balabanov.

***

Amintim că partidul „Iabloko” a fost înregistrat, pe 29 iulie 2026, pentru a participa la alegerile pentru Duma de Stat din această toamnă. La scrutin, „Iabloko” intenționa să meargă cu sloganul „Pentru pace și libertate! Pentru o viață fără frică!” și urma să fie singurul partid cu o poziție antirăzboi pe buletinul de vot.

Pe 7 august, partidul „Rodina” a depus la Curtea Supremă o acțiune prin care a cerut excluderea „Iabloko” din cursa electorală. Liderul „Rodina” a declarat că partidul său a identificat la „Iabloko” „o mulțime de încălcări”, inclusiv publicitate pe „rețelele sociale interzise”. Potrivit lui, pentru aceasta ar fi necesare „sute de milioane de ruble”, care nu sunt trecute prin conturile oficiale. „Aceștia sunt trădători naționali. Sunt oameni care lucrează pentru Occident. Sunt oameni cărora le sunt apropiate valorile occidentale”, a declarat acesta. 

Pe 10 august, Curtea Supremă a Rusiei a exclus lista federală a partidului „Iabloko” de la alegerile pentru Duma de Stat. Unul dintre motivele invocate pentru excludere au fost donațiile făcute în contul partidului „Iabloko” de persoane care primiseră anterior transferuri din străinătate. Președintele partidului „Iabloko”, Nikolai Rîbakov, a declarat că nu au existat motive pentru excluderea partidului din alegeri și că formațiunea va demonstra acest lucru.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: