Tudor Mardei | NewsMaker

După România, în Belgia: întrevederi cu conducerea UE, pe agenda premierului Alexandru Munteanu

Prim-ministrul Alexandru Munteanu va efectua, în perioada 17–18 noiembrie, o vizită oficială la Bruxelles, unde urmează să aibă întrevederi cu conducerea Uniunii Europene.

Potrivit Guvernului, agenda vizitei include întâlniri cu președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, președintele Consiliului European, António Costa, Înaltul Reprezentant al UE pentru afaceri externe și politica de securitate, Kaja Kallas, precum și cu comisara europeană pentru extindere, Marta Kos. Discuțiile se vor axa pe implementarea reformelor și pe acțiunile necesare pentru avansarea Republicii Moldova pe calea sa europeană.

De asemenea, prim-ministrul Alexandru Munteanu va participa la Forumul privind extinderea europeană, desfășurat în data de 18 noiembrie, sub sloganul „Prin extinderea Uniunii, asigurăm viitorul nostru”.

Totodată, premierul va susține un discurs în cadrul Summitului European de Afaceri, care marchează cea de-a 25-a aniversare. Executivul precizează că evenimentul va oferi o platformă de dialog pentru a identifica soluțiile necesare Uniunii Europene pentru a rămâne rezilientă, inovatoare și competitivă la nivel global în contextul situației geopolitice.

Șeful Guvernului va încheia vizita sa la Bruxelles cu o întâlnire cu cetățenii moldoveni stabiliți în Belgia.

Reamintim, Guvernul Munteanu a fost învestit în funcție pe 1 noiembrie, după ce cu o zi înainte a primit votul de încredere al Parlamentului. Prima vizită externe a șefului Cabinetului de miniștri de la Chișinău a fost, pe 13 noiembrie, la București.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters

„Adevărul” despre Ucraina, în versiunea Moscovei. Rusia pregătește un nou manual de istorie

În Rusia este pregătit un manual de istorie a Ucrainei, care va fi elaborat de Societatea Rusă de Istorie Militară. Anunțul a fost făcut de directorul științific al organizației, Mihail Miagkov, care a precizat că manualul „va prezenta adevărul”.

Pot dezvălui un mic secret: în prezent este pregătit și un manual de istorie a Ucrainei. Nu în Ucraina, ci în Federația Rusă. Nu voi dezvălui toate detaliile, dar istoria va fi prezentată începând din cele mai vechi timpuri”, a declarat Miagkov în cadrul unei conferințe de presă la Moscova, relatează Meduza.

Potrivit acestuia, va fi vorba despre „un manual care va prezenta adevărul” și care va aborda, printre altele, „principalele momente legate de unitatea poporului rus antic”, precum și apariția termenului „ucrainism”.

Miagkov a menționat și problema modului în care această versiune a istoriei ar putea fi transmisă elevilor din teritoriile care, în opinia sa, se află în prezent „sub controlul regimului de la Kiev”.

Deocamdată, reprezentantul Societății Ruse de Istorie Militară nu a precizat pentru ce clase este destinat manualul și nici când urmează să fie publicat. El nu a dezvăluit nici numele autorilor.

În 2023, Moscova a actualizat manualele de istorie universală și de istorie a Rusiei pentru clasele a X-a și a XI-a. Vladimir Medinski, șeful Societății Ruse de Istorie Militară, a participat la elaborarea acestora în calitate de redactor.

În vara anului 2026, ministrul rus al Educației, Serghei Kravțov, a prezentat, la Forumul Economic Internațional de la Sankt Petersburg, un nou manual intitulat „Istoria Donbasului și a Novorosiei”, destinat elevilor din clasele a V-a–a VII-a.

Kravțov a spus că manualul prezintă „o istorie unitară, legată de cursul istoriei Rusiei”, precum și „informații obiective”, spre deosebire de ceea ce el a numit „minciunile” din manualele de istorie ucrainene.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: