Elena Dragalin, mama ex-șefei PA, nu exclude că ar putea candida la parlamentare: „De ce nu?”

Elena Dragalin, mama fostei șefe a Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin, ar putea candida la alegerile parlamentare din această toamnă. Ea a precizat, în cadrul emisiunii „7 zile” de la Cinema 1, că nu își dorește să devină membru de partid, dar nu exclude o eventuală candidatură pe listele unui partid politic.

„Eu nu am fost niciodată membru de partid. Nu cred că la această etapă din viața mea aș fi membru de partid, dar pe listă de partid nu văd de ce nu”, a spus Dragalin.

Întrebată dacă a primit deja o astfel de propunere, ea a răspuns: „Nu e exclus”.

Întrebată dacă pe listele pentru parlamentare s-ar putea regăsi și fosta șefă a PAS, Elena Dragalin a precizat că fiica sa, Veronica Dragalin, nu ar putea candida, întrucât are interdicție legală din cauza faptului că nu a promovat Vetting-ul. „Eu nu am interdicție”, a precizat, însă, Dragalin.

Fosta susținătoare a PAS a afirmat că nu va mai sprijini actuala guvernare la alegerile din 2025, însă o va face în calitate de cetățean, nu de reprezentant al diasporei. „Nu s-au ținut de cuvânt, nu și-au îndeplinit promisiunile și au mers pe altă cale. (…) Această guvernare trebuie să plece”, a mai declarat Elena Dragalin.

Elena Dragalin s-a stabilit în Statele Unite ale Americii de mai mulți ani și este activă în promovarea relațiilor dintre Republica Moldova și SUA. Ea este fondatoarea organizației Moldova-AID, care organizează anual Convenția moldo-americană – un eveniment ce reunește reprezentanți ai diasporei moldovenești, oficiali americani și delegați din instituțiile statului moldovean.

Mama fostei șefe a Procuraturii Anticorupție este cunoscută și pentru susținerea, în trecut, a Partidului Acțiune și Solidaritate – în special în campaniile electorale din 2020 și 2021. În aprilie 2024, ea a fost decorată de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, cu medalia „Meritul Civic” – una dintre cele mai înalte distincții naționale.

Totuși, în ultima perioadă, Elena Dragalin și-a exprimat în repetate rânduri, public, dezamăgirea față de PAS. Distanțarea s-a făcut prezentă în special după ce conducerea țării a acuzat deschis PA, condusă la acea vreme de Veronica Dragalin, de lipsă de rezultate în lupta cu corupția electorală. Elena Dragalin a acuzat partidul de metode nedemocratice și de lipsa susținerii luptei împotriva corupției.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

pravda.com.ua

Regiunea ucraineană Dnipropetrovsk – atacată din nou: cinci morți și 23 de răniți

Cinci persoane au murit și 23 au fost rănite în orașul Samara din regiunea Dnipropetrovsk. Șeful administrației militare din Dnipropetrovsk a raportat că orașul a fost atacat de Rusia pe 27 iunie. În oraș s-au auzit explozii și a izbucnit un incendiu. Tot pe 27 iunie s-a anunțat că numărul victimelor atacului cu rachete asupra orașului Dnipro, produs pe 24 iunie în aceeași regiune, a crescut, atacul provocând moartea a 21 de persoane.

Pe 27 iunie, către ora 12:00, șeful administrației militare Dnipropetrovsk, Serghei Lîsak, a anunțat că în orașul Samar s-au auzit explozii. Ulterior, el a raportat că sunt morți și răniți, ca urmare a unui atac cu rachete al Rusiei. Totodată, a menționat că în oraș a izbucnit un incendiu.

După ora 14:00, Lîsak a declarat că în total cinci persoane au murit, iar 23 au fost rănite. Patru dintre acestea se află în stare gravă.

***

Amintim că în dimineața zilei de 24 iunie trupele ruse au atacat regiunea Dnipropetrovsk cu rachete balistice. Cel mai afectat a fost orașul Dnipro, unde au fost avariate blocuri de locuințe, școli, grădinițe și instituții medicale. Orașul Samar, aflat la câțiva kilometri de Dnipro, la fel a fost bombardat. Pe 27 iunie s-a anunțat că numărul victimelor atacului cu rachete asupra orașului Dnipro din 24 iunie a crescut, atacul luând viața a 21 de persoane.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: