DW

Elon Musk a decis să construiască un oraș nou în Texas și să-l denumească Starbase

Fondatorul SpaceX Elon Musk a anunțat că intenționează să creeze un nou oraș în statul american Texas. Ca de obicei, anunțul a fost făcut pe pagina sa de Twitter, scrie Meduza.io.

Musk a precizat că orașul va fi „dog friendly” și că acesta va fi condus de „The Doge”. Potrivit Forbes, în acest fel, Musk a făcut aluzie la criptovaluta Dogecoin, denumită astfel din cauza meme-ului viral cu un câine.

unilad.co.uk

Unde anume va fi amplasat orașul Starbase nu este deocamdată clar. Bloomberg scrie că este vorba despre redenumirea localității Boca Chica, unde este amplasat poligonul SpaceX.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

ryanair.com

Clipe de groază într-un avion Ryanair: un pasager, tras parțial spre exterior după spargerea unui hublou

Un avion al companiei Ryanair, care efectua o cursă din Grecia spre Germania, a avut probleme în timpul zborului, după ce un hublou s-a spart, iar un pasager a fost tras parțial spre exteriorul aeronavei. Incidentul a fost relatat de martori oculari postului grec de radio Radio Thessaloniki și agenției germane DPA.

Potrivit acestora, capul și umerii unui pasager sârb, în vârstă de 61 de ani, au ajuns în afara avionului. Câțiva pasageri au intervenit și au reușit cu greu să îl țină în interiorul aeronavei. În acel moment, în avionul care zbura de la Salonic spre Memmingen, în sudul Germaniei, au căzut și măștile de oxigen.

Pilotul a decis să întrerupă zborul și să revină pe aeroportul din Salonic. Pasagerul afectat a fost transportat la spital cu ambulanța, însă medicii au stabilit că acesta nu a suferit răni grave. Ceilalți pasageri au fost transportați ulterior în Germania cu o aeronavă de rezervă.

Incidentul s-a produs în dimineața zilei de 10 iulie, deasupra Macedoniei de Nord, la o altitudine de aproximativ 6 000 de metri. Avionul implicat era un Boeing 737-800. Potrivit postului grec ERT, hubloul ar fi fost deteriorat de o piesă desprinsă de la motorul aeronavei.

Autoritățile au deschis o anchetă pentru a stabili cauzele incidentului. Compania Ryanair a confirmat doar că, la scurt timp după decolare, unul dintre hublourile avionului s-a depresurizat.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: