Energcom a semnat un contract de achiziție a energiei electrice cu OMV Petrom România

Compania de stat Energocom anunță, într-un comunicat din 9 ianuarie, încheierea unui contract de achiziție a energiei electrice pentru o cantitate de 30 MW bandă (24 de ori din 24) cu OMV Petrom România. Documentul va fi în vigoare în perioada 10 – 31 ianaurie.

Energocom a semnat un contract de achiziție a energiei electrice pentru o cantitate de 30 MW bandă (24 de ore din 24) cu OMV Petrom România, valabil în perioada 10 – 31 ianuarie. Conform condițiilor contractului, prețul nu poate fi divulgat deocamdată, dar este mai mic decât ofertele existente pe piață. În următoarele săptămâni se așteaptă oscilație de prețuri legate cu reluarea activității economice, ce va genera un consum mai mare, atât în România, cât și în Republica Moldova. Contractul cu OMV va reduce din cantitatea de electricitate cumpărată pe bursă, care la fel e caracterizată de volatilitate”, a transmis Enegocom.

Precizăm că Republica Moldova este nevoită să-și asigure o parte din necesarul de energie eletrică din surse externe după ce, la 1 ianuarie 2025, concernul Gazprom din Federația Rusă a oprit livrările de gaz pentru regiunea transnistreană, în pofida angajamentelor contractuale. Din volumele de gaz rusesc erau asigurate necesitățile de consum ale locuitorilor din regiunea transnistreană, iar la Centrala de la Cuciurgan era produs curent electric pentru ambele maluri ale Nistrului.

În perioada octombrie-decembrie 2022, când Republica Moldova se confrunta cu o criză asemănătoare, după ce Centrala de la Cuciurgan a sistat livrările spre dreapta Nistrului, Energocom de asemenea a cumpărat energie electrică de la OMV Petrom. Compania deține Centrala termoelectrică de la Brazi, care prelucrează gaze naturale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Pe site-ul Parlamentului Republicii Moldova sunt actualizate fotografiile deputaților. Aleșii poporului au fost fotografiați pe fundaluri diferite. NewsMaker a observat că fundalurile variază în funcție de apartenența politică a acestora. Menționăm că nu toate fotografiile parlamentarilor au fost încă încărcate.

Deputații Partidului Acțiune și Solidaritate au fost fotografiați pe fundalul drapelelor Republicii Moldova și Uniunii Europene.

parlament.md

Pentru deputații din Blocul Comuniștilor și Socialiștilor a fost ales un fundal cu drapelul Republicii Moldova.

parlament.md

Iar deputații care reprezentau în parlament partidul „Șor” și care au devenit independenți după ce formațiunea a fost declarată neconstituțională au fost fotografiați pe un fundal gri.

parlament.md
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: