replicahd.ro

„Este o propunere care mă onorează”. Florin Cîțu, desemnat de Klaus Iohannis pentru funcția de premier

Florin Cîțu, ministrul interimar al Finanțelor, a fost desemnat în calitate de candidat la funcția de premier de către președintele Klaus Iohannis, transmite Digi24. Anunțul a fost făcut miercuri, 26 februarie, după consultările cu partidele parlamentare.

„Vreau să îi mulțumesc domnului președinte Klaus Iohannis, să-i mulțumesc domnului Orban. Este o propunere care mă onorează și mă încarcă de responabilitate. Voi avea discuții cu partenerii parlamentari pentru constituirea unei majorități”, a declarat Florin Cîțu, într-o conferință de presă la Palatul Victoria. „În cel mai scurt timp voi înainta parlamentului lista cu miniștri și a programului de guvernare”, a mai spus Florin Cîțu.

Amintim că pe 5 februarie guvernul României, în frunte cu premierul Ludovic Orban, a fost demis la doar trei luni de la investire. Moţiunea de cenzură a fost iniţiată de Partidul Social Democrat şi susţinută de Uniunea Democrată Maghiară din România.

Pentru mai multe știri abonați-vă la pagina noastră de Facebook

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

IPN

Traficul rutier pe traseul R-6, prin Mălăești, va fi blocat temporar în această seară. Precizările poliției

Circulația rutieră pe porțiunea traseului R-6 care tranzitează localitatea Mălăiești va fi suspendată pe 9 septembrie, de la ora 22:00, timp de 30 de minute, din ambele sensuri. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General al Poliției (IGP) într-un comunicat.

În această seară, începând cu ora 22:00, pe o porțiune a traseului național R-6, care tranzitează localitatea Mălăiești din Orhei, circulația rutieră va fi suspendată, pentru jumătate de oră, din ambele sensuri. Traficul rutier va fi blocat în contextul unor acțiuni de urmărire penală într-o cauză ce vizeazǎ un accident rutier soldat cu deces”, a transmis IGP.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: