eurovision.tv

Eurovision: Intepreta Natalia Gordienko va afla astăzi dacă se califică în finală (VIDEO)

Joi, 20 mai, se va desfășura cea de-a doua semifinală a competiției Eurovision 2021 și vom afla lista țărilor care s-au calificat în finală. Pe scenă vor urca reprezentanții a 17 state, inclusiv Natalia Gordienko.

Republica Moldova este reprezentată în acest an de către interpreta Natalia Gordienko, cu piesa „Sugar”. Ea este însoțită de către producătorul Filip Kirkorov.

Natalia Gordienko va evolua a șaptea pe scenă. Tot astăzi, își vor prezenta piesele cântăreții din San Marino, Estonia, Cehia, Grecia, Austria, Polonia, Islanda, Serbia, Georgia, Albania, Portugalia, Bulgaria, Finlanda, Lituania și Elveția.

Țările-fondatoare ale competiției – Franța, Germania, Italia, Spania și Marea Britanie, precum și gazda din acest an, Regatul Țărilor de Jos, s-au calificat în mod automat în marea finală.

De asemenea, pe scenă vor urca concurenții care s-au calificat după prima semifinală, care s-a desfășurat pe 18 mai: Ucraina, Norvegia, Israel, Rusia, Azerbaidjan, Malta, Letonia, Cipru, Suedia și Belgia.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

presedinte.md

„Pe toți îi unește dragostea de țară“. Nicolae Timofti, Vasile Șoimaru, Emilian Crețu au primit distincții de stat

Președinta Maia Sandu a înmânat pe 23 decembrie distincții de stat mai multor personalități. Instituția prezidențială a precizat că distincțiile au fost acordate în baza decretelor semnate de șefa statului pe parcursul anului 2025. Potrivit imaginilor publicate de președintă, printre cei care au primit distincțiile se numără ex-președintele Nicolae Timofti, fostul deputat Vasile Șoimaru, actorul Emilian Crețu și cântărețul Gabriel Nebunu. Menționăm că în cazul ultimilor doi, distinși cu medalia „Meritul Civic”, decretul a fost semnat la sfârșitul anului 2024.

„Puterea Republicii Moldova este, înainte de toate, în oamenii săi – în cei care aleg să construiască, să protejeze și să meargă înainte, indiferent de dificultăți. Astăzi am avut bucuria de a înmâna distincții de stat unor oameni care, prin munca lor zilnică, contribuie la dezvoltarea țării noastre. Ei activează în domenii diferite – cultură, educație, sănătate, forțele de ordine, servicii de urgență, sport, administrație publică – dar pe toți îi unește dragostea de țară”, a scris șefa statului pe rețelele de socializare.

Instituția prezidențială a precizat că distincțiile au fost acordate în baza decretelor semnate de șefa statului pe parcursul anului 2025.

Amintim că, în octombrie 2025, Maia Sandu a semnat un decret prin care aproape 120 de persoane urmau să primească distincții de stat, printre care și ex-președintele Nicolae Timofti, care a fost decorat cu „Ordinul Republicii”. Tot în octombrie, Maia Sandu a semnat un document prin care doi semnatari ai Declarației de Independență, Vasile Șoimaru și Ion Tăbîică, urmau să fie decorați cu „Ordinul Republicii„. Precizăm că Șoimaru a fost, de asemenea, deputat PAS.

Pe rețelele de socializare, pe 23 decembrie, actorul Emilian Crețu și cântărețul Gabriel Nebunu au precizat că au fost distinși cu medalia „Meritul Civic”. Menționăm că decretele au fost semnate în decembrie 2024.

Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Facebook/Maia Sandu
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: