consumator.gov.md

Evoluția preţurilor de consum în Republica Moldova: produsele care s-au scumpit cel mai mult

Biroul Naţional de Statistică (BNS) informează că prețurile medii de consum în luna martie 2022 comparativ cu luna martie 2021 au crescut cu 22,16%, inclusiv la produse alimentare cu 27,04%. Totodată, preţurile medii de consum în luna martie 2022 faţă de luna februarie 2022 au crescut cu 4,06%.

Potrivit BNS, creșterea preţurilor medii de consum a fost determinată de majorarea preţurilor la produsele alimentare cu 4,62%, la mărfurile nealimentare cu 3,67% și la serviciile prestate populației cu 3,84%.

În luna martie 2022 faţă de luna februarie 2022 au crescut preţurile, în particular, la următoarele produse alimentare: sare alimentară – cu 42,5%, unt – cu 15,1%, crupe – cu 14,3%, orez – cu 13,1%, margarină şi alte grăsimi vegetale – cu 12,9%.

Și cartofii s-au scumpit – cu 11,4%, făina de grâu și porumb – cu 11,0% și, respectiv, cu 9,2%, pâine din făină de secară – cu 7,1%, fructe proaspete – cu 6,2% (inclusiv la fructe exotice – cu 11,8%, fructe sămânțoase – cu 5,8%), ulei vegetal – cu 5,7%, paste făinoase – cu 5,3%, legume – cu 5,0%, bere – cu 4,6%, lapte şi produse lactate – cu 4,0%.

Și ceaiul a suferit scumpiri – cu 3,8%, carnea, preparatele şi conservele din carne, la fel, s-au scumpit cu 3,4% (inclusiv la carne de pasăre – cu 6,0%, carne de vită – cu 3,0%, carne de porc – cu 1,5%).

Peștele şi conservele din peşte s-au scumpit cu 3,4% (inclusiv peștele proaspăt – cu 3,8%, conserve din pește – cu 3,6%, pește congelat – cu 3,3%), cafea naturală boabe şi măcinată și cafea solubilă – cu 3,0% și, respectiv, cu 2,1%, pâine din făină de grâu – cu 2,7%, țigări – cu 2,4%.

Concomitent, în aceeași perioadă, au fost înregistrate reduceri de preţ la ouă de găină – cu 5,3%.

La mărfurile nealimentare, în luna martie 2022 față de februarie 2022 au fost înregistrate creșteri mai semnificative de preț la: gaz lichefiat – cu 18,2%, carburanți – cu 14,9% (inclusiv la motorină – cu 22,1%, benzină – cu 11,4%), cărbune de pământ – cu 10,7%, brichete și peleți din biomasă – cu 9,8%, materiale pentru întreținerea și repararea locuinței – cu 6,6%, lemne pentru foc – cu 5,6%, piese de schimb şi accesorii pentru transport personal – cu 3,7%, mobilă – cu 3,3%, unelte mici şi accesorii diverse – cu 2,8%, articole textile de uz gospodăresc – 2,6%, aparate de uz casnic de capacitate mare, electrice și neelectrice – cu 2,4%.

Pentru serviciile prestate populaţiei, în luna martie 2022 faţă de luna februarie 2022 au fost înregistrate creșteri de preț cu 3,8%, inclusiv la: serviciile de transport de persoane în trafic raional, interraional și internațional – cu 34,8%, serviciile pentru întreținerea copiilor în creșe și grădinițe – cu 14,6% și cursurile de instruire pentru obținerea permisului de conducere – cu 12,4%.

statistica.gov.md

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Deținut din Chișinău, căutat de organele de drept: muncea în afara penitenciarului fără escortă

Un deținut care își ispășea pedeapsa în Penitenciarul nr. 9 – Pruncul, cu sediul în municipiul Chișinău, este căutat de organele de drept. Se întâmplă după ce, beneficiind de dreptul de a munci în afara penitenciarului – fără pază și escortă, s-a constatat absența acestuia. Informația a fost comunicată pentru NewsMaker de purtătorul de cuvânt al Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), Mihai Rotaru.

Potrivit reprezentantului ANP, deținutul își ispășea pedeapsa în sectorul de tip deschis al Penitenciarului nr.9-Pruncul. Acesta beneficia de dreptul de a munci în afara penitenciarului, fără pază și escortă.

„Imediat după constatarea absenței neautorizate, au fost inițiate măsurile legale necesare pentru identificarea și reținerea persoanei, în cooperare cu organele de drept competente”, a comunicat reprezentantul Administrației Naționale a Penitenciarelor.

Deținutul a fost condamnat anterior pentru trecerea ilegală a frontierei de stat. A primit o pedeapsă de 1 an de privațiune de libertate, cu executarea în penitenciar de tip deschis. Termenul de finalizare a pedepsei este iulie 2026.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: