btv.md

Ex-judecător al Curții de Apel Bălți, acuzat de fals în declarația de avere. Bunuri, în valoare de peste 2 milioane lei, puse sub sechestru

Un fost judecător al Curții de Apel Bălți a fost pus sub învinuire pe două capete de acuzare. Potrivit Procuraturii Anticorupție, fostul magistru este acuzat de fals în declarația de avere, manifestată prin neincluderea intenționată a unor date în declarația de avere și interese persoanele.

Mai exact, fostul magistru este învinuit că, în perioada anului 2019, deținând funcția de președinte al Curții de Apel Bălți, iar în anul 2020 de judecător al aceleiași instanțe, urmărind scopul de a tăinui bunurile imobile a cărui beneficiar este, deținute prin intermediul unor persoane terțe, efectuând în același timp investiții în aceste bunuri imobile, contrar prevederilor legale nu a inclus în mod intenționat datele referitoare la aceste bunuri imobile în declarația de avere și interese persoanele, depusă anual în sistemul informațional automatizat „e-Integritate” al Autorității Naționale de Integritate.

Procurii anticorupție informează că, fostul judecător mai este vizat în cadrul unei cauze penale pornite pe faptul îmbogățirii ilicite, care la moment se află în gestiunea Procuraturii Anticorupție, fiind la etapa urmăririi penale.

Prin urmare, Procuratura Anticorupție anunță că, la 4 iulie curent, au fost puse sub sechestru mai multe bunuri imobile ale fostului judecător al Curții de Apel Chișinău. Între acestea terenul pentru construcții, casa de locuit individuală, depozit și construcție accesorie, amplasate în mun. Bălți, în valoare totală de peste 1,7 milioane lei, precum și 2 automobile, în valoare de peste 825 mii lei.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

romaniatv.net

„Nu e decizia lui Putin”: Maia Sandu, despre cererea Rusiei de a bloca aderarea Moldovei la NATO

Statutul de neutralitate al Republicii Moldova este garantat de Constituție și doar cetățenii pot decide dacă țara își va păstra această poziție sau va adera la un bloc militar. Declarația a fost făcută de președinta Maia Sandu, la Pro TV, după ce Rusia a cerut recent garanții în scris că Republica Moldova, Ucraina și Georgia nu vor fi acceptate în NATO – una dintre condițiile puse de Moscova pentru a pune capăt războiului declanșat împotriva Ucrainei acum mai bine de trei ani.

„În cazul Republicii Moldova, avem un articol în Constituție care spune că Republica Moldova este o țară neutră și doar cetățenii noștri pot să decidă. Nu este decizia lui Putin sau  a altcuiva. În cazul celorlalte țări – Ucraina și Georgia – știm că este o justificare falsă a agresiunii pornite de Rusia împotriva Ucrainei”, a declarat șefa statului.

Întrebată ce s-ar întâmpla dacă Statele Unite ar accepta cererea Rusiei, iar între timp moldovenii și-ar exprima dorința de aderare la NATO, șefa statului a răspuns tranșant: „Este doar dreptul cetățenilor Republicii Moldova să decidă ce vor pentru țara lor acum, peste un an sau peste 10 ani. Dar, din păcate, nu există interes real din partea Rusiei să oprească acest război. Indiferent ce va spune o țară sau alta, problema nu este pe acest subiect. Problema este că Rusia vrea să continue agresiunea împotriva Ucrainei”.

Amintim că, pe 28 mai, agenția de presă Reuters a scris, cu referire la surse rusești, că președintele Federației Ruse, Vladimir Putin, a stabilit condițiile pentru încheierea invaziei din Ucraina. Acesta cere, între altele, ca liderii occidentali să se angajeze „în scris” să oprească extinderea NATO spre Est, prin excluderea aderării Ucrainei, Moldovei, Georgiei și a altor foste republici sovietice la blocul militar.

Două zile mai târziu, reprezentantul lui Trump, Keith Kellogg, a declarat, într-un interviu pentru ABC News, că Statele Unite ale Americii sunt pregătite să oprească extinderea NATO către granițele Federației Ruse, iar aderarea Ucrainei la blocul militar „nu este subiect de discuție”. Acesta a confirmat că neextinderea este „unul dintre punctele ridicate de Rusia”: „Și ei nu vorbesc doar despre Ucraina, ci și despre Georgia, Moldova”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: