Getty Images

Ex-ministrul Energiei din Ucraina, Gherman Galușenko, a fost reținut în timp ce încerca să părăsească țara

Fostul ministru al Energiei din Ucraina Gherman Galușenko, care a părăsit funcția în noiembrie 2025, a fost reținut în noaptea de 14 spre 15 februarie, în timp ce încerca să părăsească țara. Inițial, informația a fost raportată de publicația „Ukrainskaea Pravda”, iar mai târziu a fost confirmată de Biroul Național Anticorupție al Ucrainei.

Presa ucraineană a scris că Galușenko a fost scos din tren. Autoritățile de frontieră aveau înregistrate solicitări din partea Biroului Național Anticorupție al Ucrainei și a Procuraturii Specializate Anticorupție în cazul în care fostul ministru ar încerca să părăsească țara. Ulterior, Biroul Național Anticorupție al Ucrainei a confirmat că, în timpul trecerii frontierei de stat, angajații săi l-au reținut pe fostul ministru al Energiei în cadrul anchetei „Midas”. „Acțiunile de investigare continuă conform cerințelor legii și deciziilor instanței”, a declarat instituția.

Galușenko a fost numit în funcția de ministru al Energiei al Ucrainei în aprilie 2021, iar în iulie 2025 a trecut la funcția de ministru al Justiției. După plecarea sa, Ministerul Energiei al Ucrainei a fost preluat de Svetlana Grinciuk. În noiembrie 2025, Rada Supremă a Ucrainei i-a demis pe amândoi în legătură cu un scandal de corupție care a izbucnit în jurul companiei „Energoatom” din Ucraina și al omului de afaceri Timur Mindici. În cadrul operațiunii „Midas” a organelor anticorupție ucrainene, s-a desfășurat o percheziție și la domiciliul lui Galușenko.

Principalul suspect, Mindici, pe care presa îl numea prieten al președintelui Vladimir Zelenski, a plecat în Israel și respinge acuzațiile care i se aduc.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

„Ce să căutăm acolo?” MAN-ul lui Ceban nu va participa la consultările pentru desemnarea premierului

Liderul Partidului „Mișcarea Alternativă Națională” (MAN), Ion Ceban, a anunțat că deputații formațiunii sale nu vor participa la consultările pentru desemnarea unui candidat la funcția de prim-ministru. Anunțul a fost făcut pe 4 iulie.

„Ne cheamă pe toți la consultări cu privire la noul Guvern. Da ce să căutăm acolo? (…) Rugămintea mea este către deputații MAN: n-aveți ce căuta la aceste consultări”, a declarat Ceban în timpul unui eveniment al membrilor MAN, transmis live pe rețelele de socializare.

El a calificat consultările drept „mimare”. „Aveți suficiente capacități acolo ca să vă numiți pe cine vreți. (…) Într-o țară democratică, prim-ministru este liderul partidului care și-a asumat guvernarea în baza votului cetățenilor”, a adăugat Ceban.

Ulterior, pe o rețea de socializare, acesta a anunțat că Partidul MAN nu va participa la consultări.

Menționăm că partidul MAN face parte din fracțiunea parlamentară „Alternativa”, constituită din 7 membri. MAN are trei deputați în fracțiunea parlamentară: Olga Ursu, Angela Cutasevici și Gaik Vartanean.

***

În dimineața zilei de 3 iulie, Alexandru Munteanu a anunțat că își încheie mandatul de prim-ministru. Șefa statului a anunțat că săptămâna viitoare va începe consultările cu fracțiunile parlamentare în vederea desemnării unui candidat la funcția de prim-ministru.

Precizăm că demisia prim-ministrului atrage automat și demisia întregului Guvern. După demisie, Cabinetul de miniștri continuă să exercite doar funcțiile de administrare a treburilor publice până la învestirea unui nou Guvern. În această perioadă, Executivul nu mai dispune de un mandat politic deplin.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: