O explozie s-a produs într-un apartament din orașul Florești, în dimineața de 25 octombrie. Proprietarul locuinței, un pensionar, și o adolescentă de 17 ani din apartamentul vecin au suferit traumatisme și au fost transportate la spital. Informațiile au fost raportate de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) într-un comunicat.
Potrivit IGSU, la ora 09:32 a fost recepționat un apel la Serviciul 112, prin care s-a raportat producerea unei explozii într-un apartament de pe strada Mihai Viteazul nr. 70 din orașul Florești.
Primele evaluări indică că deflagrația a deteriorat pereții și geamurile apartamentului, precum și ferestrele locuințelor de la etajele 2 și, parțial, 3.
Pentru gestionarea situației, la fața locului a fost constituit Statul Major al IGSU.
Două persoane au fost rănite. Proprietarul apartamentului, un bărbat în vârstă de 68 de ani, care a suferit arsuri în regiunea capului, și o minoră de 17 ani din apartamentul vecin, care s-a ales cu contuzie. Ambele persoane sunt în stare stabilă și au fost preluate pentru îngrijiri medicale la spitalul raional.
De asemenea, echipele IGSU au evacuat din interiorul blocului 51 de persoane, inclusiv 11 copii.
Comisia pentru Situații Excepționale a raionului Florești urmează să decidă unde pot fi cazați locatarii blocului pe durata evaluării și dacă structura construcției nu prezintă pericol pentru oameni.
Circumstanțele cazului se stabilesc.

