Mirko Wolf / dpa / Global Look Press

Explozie la un combinat chimic din Germania. Mai multe persoane ar fi fost rănite (VIDEO)

O explozie a avut loc la un combinat chimic din orașul german Leverkusen, iar mai multe persoane ar fi fost rănite. Cauza incidentului nu este deocamdată cunoscută, informează Digi24.

Explozia s-a produs în secțiunea în care sunt incinerate deșeuri, a declarat un purtător de cuvânt al companiei.

„Locuitorii ar trebui să stea în interior și să țină ușile și ferestrele închise”, a mai transmis parcul industrial Chempark. Iar agenția de protecție civilă germană a avertizat cu privire la „pericolul extrem”.

Poliția a postat un mesaj pe Twitter prin care anunță că închide o autostradă din apropiere.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu/Facebook

Maia Sandu, după atacul din Kiev: „Tot ce oferă Rusia lumii astăzi sunt tone de minciuni și mii de rachete care ucid”

Președinta Maia Sandu a condamnat atacul rusesc asupra capitalei ucrainene, Kiev, de noaptea trecută. Într-un mesaj pe platforma X, șefa statului a reiterat sprijinul Republicii Moldova pentru țara vecină, care se confruntă cu agresiunea militară a Rusiei la scară largă de peste trei ani.

Tot ce oferă Rusia lumii astăzi sunt tone de minciuni și mii de rachete care ucid civilii în mod arbitrar. Atacul de noaptea trecută asupra Kievului a ucis oameni nevinovați, inclusiv un bebeluș, și a provocat un incendiu în clădirea Guvernului. Moldova stă ferm alături de Ucraina împotriva acestei terori”, a transmis Maia Sandu.

Amintim că, în noaptea de 6 spre 7 septembrie, armata rusă a comis un atac aerian masiv asupra Kievului. Patru blocuri de locuit au fost afectate, iar în una dintre clădiri, planșeele au fost parțial distruse. De asemenea, în urma căderii unor resturi de drone a izbucnit un incendiu în clădirea Guvernul, aflată în centrul orașului. Conform celui mai recent bilanț, cel puțin trei persoane, printre care o mamă de 32 de ani și copilul său de doar două luni, au fost ucise în urma bombardamentelor. Iar peste 20 de persoane au fost rănite.

De asemenea, noaptea trecută, au fost atacate și Odesa, Dnipro și Krivoi Rog.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: