Fălești: Un bărbat a decedat, după ce și-a înfipt un cuțit în piept. Înainte de aceasta, a lua ostatici doi copii

Un bărbat a decedat, după ce și-a înfipt un cuțit în piept. Înainte de aceasta, el a lua ostatici doi copii. Incidentul a avut loc într-o localitate din raionul Fălești, în seara zilei de marți, 3 august. 

Poliția a fost sesizată de o femeie care a comunicat că concubinul ei, în vârstă de 25 de ani, este agresiv la domiciliu. Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit că bărbatul este în stare de ebrietate și ține ostatici doi copii, o fată de 16 ani și un băiat de 12 ani, amenințându-i cu un cuțit.

Polițiștii au reușit să salveze copiii, iar agresorul a amenințat că se va sinucide. Cu toate că s-au dus tratative și încercări de a-l opri, bărbatul și-a înfipt cuțitul în piept.

Imediat a fost solicitată intervenția medicilor și a grupei operative. În scurt timp, după sosirea serviciului medical de urgență, acesta a decedat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Diana Fetco / Facebook

(VIDEO) Trei ofițere de presă ale Poliției și-au donat părul femeilor care luptă cu cancerul

Trei ofițere de presă ale Poliției au ales să-și dăruiască părul femeilor diagnosticate cu cancer, afectate de pierderea podoabei capilare în urma tratamentelor oncologice. Inspectoratul General al Poliției a publicat imagini cu momentul tunderii, în care se vede cum ofițerele, care aveau părul lung, au fost tunse până aproximativ la jumătatea lungimii sau chiar mai scurt.

„Un gest născut din inimă și din dorința ca altcineva să se poată privi din nou în oglindă fără teamă. Pentru Femeia care și-a pierdut părul, dar nu și curajul. Pentru cea care plânge în tăcere, dar zâmbește copiilor săi. Sperăm că exemplul lor va inspira și alte femei să dăruiască, la rândul lor, o parte din frumusețea și bunătatea pe care o poartă”, se arată în mesajul Inspectoratului.

În februarie 2025, Ministerul Sănătății raporta că, în ultimele decenii, se constată o creștere a indicilor morbidității și mortalității prin cancer în mai multe țări, inclusiv în Republica Moldova. Anual, la nivel național, sunt înregistrate aproximativ 10.000 de cazuri de tumori maligne. Tumorile ocupă locul al doilea printre principalele cauze de deces din rândul bolilor netransmisibile, constituind 12,6% din mortalitatea generală.

Recent, la 1 octombrie, a fost marcată Ziua Mondială de luptă împotriva cancerului mamar — una dintre cele mai răspândite afecțiuni oncologice în rândul femeilor. În fiecare an, în Republica Moldova sunt diagnosticate peste o mie de cazuri noi, iar fiecare a opta femeie riscă să se confrunte cu această boală. Cancerul mamar poate apărea și la vârste tinere, însă cel mai frecvent se manifestă după vârsta de 50 de ani.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: