privesc.eu

Fără prezentatorul concertelor lui Ilan Șor la prezidențiale: CEC a refuzat să-i înregistreze grupul de inițiativă

Prezentatorul concertelor lui Ilan Șor nu va putea candida la alegerile prezidențiale. Grupul de inițiativă, prezentat de Avelin Tabarcea la Comisia Electorală Centrală (CEC), nu întrunit numărul necesar de voturi pentru a fi înregistrat. CEC a depistat că unii membri ai grupului au candidat anterior la scrutine electorale din partea Partidului „Șansa”, asociat cu oligarhul fugar Ilan Șor. A candidat la alegeri, din partea „Șansa”, chiar și Avelin Tabarcea. „Asta indică direct afilierea politică a dumnealui”, a comunicat vicepreședintele CEC Pavel Postica. 

Pe 2 septembrie, CEC a analizat cererea de înregistrare a grupului de inițiativă care aparține lui Avelin Tabarcea. Ultimul nu a fost prezent la ședința Comisiei.

Întrebată unde a avut loc ședința de constituire a grupului de inițiativă, format din 32 de persoane, o reprezentantă a grupului de inițiativă nu a putut răspunde la întrebare, menționând că nu cunoaște asemenea informații.

La precizarea dacă Tabarcea a fost sau este membru al vreunui partid politic, aceeași persoană a spus că a fost informată de Tabarcea că nu este membru de partid. Aici, reprezentanții CEC au declarat că nu au primit documente care să confirme sau să infirme aceasta.

Ulterior, președinta CEC Angelica Caraman a declarat că un membru al grupului de inițiativă, prezentat de Tabarcea, a candidat la un scrutin electoral din partea Partidului „Șansa”. „Nu este unicul caz, este ca un exemplu”, a comunicat președinta CEC.

Iar vicepreședintele Comisiei Pavel Postica a spus că Tabarcea a fost candidat la funcția de consilier raional pentru circumscripția Briceni la alegerile locale din toamna anului 2023 din partea partidului „Șansa”. „I-au fost anulată înregistrarea prin dispoziția CSE-ului tuturor acestor candidați. Asta indică direct afilierea politică a dumnealui”, a comunicat Postica.

Într-un final, CEC nu a înregistrat grupul de inițiativă. Șase membri au votat împotriva înregistrării, alți 3 – pentru.

Menționăm, perioada de depunere a cererii în vederea înregistrării grupurilor de inițiativă pentru colectarea semnăturilor în susținerea candidaților la alegerile pentru funcția de președinte al Republicii Moldova s-a încheiat pe 31 august 2024.

***

Avelin Tabarcea a cerut Comisiei Electorale Centrală să-i fie înregistrat grupul de inițiativă. Cel din urmă, dacă era înregistrat, urma să colecteze semnături în susținerea candidatului. Avelin Tabarcea este prezentatorul evenimentelor organizate de fugarul Ilan Șor. El a prezentatul inclusiv evenimentul din data de 16 august, organizat la Moscova de blocul „Victorie”. Evenimentul a fost dedicat nominalizării lui Vasile Bolea drept candidat la funcția de președinte. Tabarcea a prezentat pe 27 august curent, de Ziua Independenței Republicii Moldova, și evenimentul festiv desfășurat la Orhei, invitând-o pe scenă pe deputata Marina Tauber, membră a echipei oligarhului fugar Ilan Șor, pe Tatiana Cociu – primarul orașului Orhei, susținută de oligarhul fugar Ilan Șor, inclusiv pe Reghina Apostolova – parlamentara ex-Partidului „Șor”. Detalii AICI.

Menționăm în context că, Vasile Bolea, propus drept candidat la alegerile prezidențiale din partea Blocului „Victorie” – format din politicienii și partidele apropiate lui Ilan Șor, a primit refuz de la Comisia Electorală Centrală în vederea înregistrării blocului pentru alegerile prezidențiale. Ulterior, el a anunțat că va concura în calitate de candidat independent. Comisia Electorală Centrală a respins și înregistrarea grupului de inițiativă al acestuia. Totodată, Comisia i-a declarat că nu va examina o nouă cerere privind înregistrarea grupului său de inițiativă. Detalii AICI.

Partidul „Șansa”, asociat cu oligarhul fugar Ilan Șor, s-a ales în august curent cu activitatea restricționată pentru o perioadă de 3 luni. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

evz.ro

Criptomonedă lansată de Șor, folosită de Rusia pentru a ocoli sancțiunile: tranzacții de peste 9 miliarde de dolari

O nouă criptomonedă creată pentru a permite plăți transfrontaliere în ciuda sancțiunilor occidentale împotriva Rusiei, lansată de oligarhul fugar Ilan Șor și o bancă rusă din sectorul apărării, a procesat aproximativ 9,3 miliarde de dolari pe o platformă dedicată, în doar patru luni de la lansare, scrie Financial Times.

Promovat ca prima monedă digitală legată de rubla rusească, tokenul A7A5 a fost lansat oficial în Kârgâzstan în luna februarie și are ca scop facilitarea fluxurilor financiare de amploare către și dinspre Rusia, afectate sever de restricțiile impuse de statele occidentale.

O analiză a Financial Times a portofelelor digitale conectate la Grinex, o bursă cripto înființată recent tot în Kârgâzstan, unde se tranzacționează doar A7A5, ruble și un stablecoin legat de dolar, arată că prin aceste portofele au fost mutate tokenuri A7A5 în valoare de 9,3 miliarde de dolari.

Moneda digitală susține că este garantat prin depozite în ruble la Promsvyazbank, o bancă moscovită din sectorul apărării, aflată sub sancțiuni din partea SUA, Regatului Unit și UE pentru sprijinul acordat invaziei la scară largă a Ucrainei de către Vladimir Putin. Creșterea rapidă a monedei este evidentă: în prezent există 12 miliarde de tokenuri în circulație, echivalentul a 156 de milioane de dolari, și este utilizată intens de un grup restrâns de utilizatori, ale căror transferuri zilnice depășesc în mod regulat acest volum.

Totodată, tokenul A7A5 pare a fi legat de încercările Moscovei de a folosi criptomonedele pentru a finanța campanii de influență politică în străinătate, potrivit unui raport recent al Centrului pentru Reziliență Informațională (CIR), un grup de cercetare nonprofit cu sediul la Londra.

A7, compania care a lansat inițial tokenul și care în prezent este supusă sancțiunilor britanice, este deținută majoritar de omul de afaceri Ilan Șor, potrivit registrelor corporative rusești. Șor a fugit din arest la domiciliu în Moldova în 2019, după ce a fost condamnat pentru furtul a 1 miliard de dolari în cea mai mare fraudă bancară din istoria țării.

Ulterior, Șor s-a mutat la Moscova și a obținut cetățenia rusă. Anul trecut, oamenii legii l-au acuzat pe Șor că ar fi organizat o amplă operațiune de cumpărare a voturilor la alegerile prezidențiale și referendumul privind aderarea Moldovei la UE – acuzații pe care oligarhul fugar le-a numit „un spectacol absurd”.

În noul său raport, Centrul pentru Reziliență Informațională (CIR) a constatat că mai multe domenii web folosite în operațiuni de influență politică în Moldova aveau aceeași adresă IP cu site-urile A7 și A7A5. Șor nu a răspuns solicitărilor de comentarii. Într-o declarație, A7A5 a precizat că, deși „a colaborat cu echipa tehnică a A7 în faza inițială”, în luna precedentă a „decis să se despartă complet din cauza diferențelor de viziune privind strategia de dezvoltare”.

Crearea acestei monede electronice are loc în contextul intensificării controalelor asupra tranzacțiilor legate de Rusia, pentru respectarea sancțiunilor, dar și a excluderii unor bănci rusești din rețeaua internațională SWIFT.

Directorul A7A5, Leonid Șumakov, a declarat că Kârgâzstanul a fost ales deoarece este o „jurisdicție prietenoasă, mai puțin supusă sancțiunilor”: „Nu e un secret că această jurisdicție ajută mult în prezent Rusia să facă față presiunii”.

Financial Times amintește că compania A7 a lui Șor a fost adăugată pe lista de sancțiuni a Regatului Unit în luna mai. Vorbind la un forum săptămâna trecută, oligarhul fugar a declarat că A7 creează un sistem de plăți mai amplu, diferențiat și „suficient de invulnerabil”. Acesta ar urma să includă schimburi de titluri de valoare și instrumente „nepolitizate”, precum metalele prețioase, pentru a evita supravegherea autorităților de reglementare. Criptomonedele ar reprezenta doar o direcție a acestui sistem, a spus el.

CIR (Centrul pentru Reziliență Informațională) a descoperit anunțuri de angajare publicate de A7 pentru vorbitori de chineză, experți în energie și contabili în Emiratele Arabe Unite, Kârgâzstan și regiunile ucrainene ocupate de Rusia.

Anul trecut, Șor ar fi fost implicat în discuții cu Keremet Bank din Kârgâzstan, potrivit Biroului pentru Controlul Activelor Străine (OFAC) al SUA, ca parte a unor planuri „de a crea un centru pentru evitarea sancțiunilor, care să permită Rusiei să plătească pentru importuri și să primească plăți pentru exporturi”. OFAC a sancționat această bancă în luna ianuarie.

Compania A7A5 nu a răspuns întrebărilor Financial Times privind Keremet Bank, Șor sau activitățile sale din Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: