Andrei Mardari / NewsMaker.md

Fost angajat SIS, corupt de un luptător K1. Suma pentru care sportivul voia să „cumpere” o decizie favorabilă pentru ruda sa

Un fost șef al unei Direcții din cadrul Serviciului de Informații de Securitate (SIS), un luptător K1 și ruda acestuia au fost deferiți justiției pentru trafic de influență. Procurorii au declarat că fostul angajat SIS a primit 3 mii de euro de la sportivul K1 pentru a obține o decizie favorabilă în cauza penală în care era implicat o rudă a ultimului. Se dorea scoaterea unor bunuri de sub sechestru și clasarea cauzei penale în care era vizată ruda sportivului K1.

Procuratura Anticorupție a anunțat despre finalizarea urmăririi penale și remiterea în instanța de judecată, pentru examinare în fond, a cauzei penale de învinuire a unui ex-șef al unei direcții din cadrul  Serviciului de Informații de Securitate, a unui luptător K1 și a rudei acestuia.

Se menționează că urmărirea penală a fost pornită în februarie 2022, de către Procuratura Anticorupție în baza unui denunț.

Potrivit materialelor, în anul 2018, ex-angajatul SIS, susținând că are influență asupra unor colegi din SIS și angajați ai Procuraturii raionului Nisporeni, a pretins prin intermediul denunțătorului, de la sportivul K1, suma de 5000 de euro, pentru a obține o decizie favorabilă în cauza penală în care era implicat o rudă a ultimului. Astfel, pentru scoaterea unor bunuri de sub sechestru și clasarea cauzei penale în care era vizat ruda sportivului K1, ultimul, a transmis ex-angajatului SIS prin intermediul denunțătorului, suma de 3000 de euro”, au menționat procurorii.

Învinuiții nu și-au recunoscut vina, iar cauza penală a fost trimisă pentru examinare în fond la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.

Pentru infracțiunea comisă legea prevede pedeapsă sub formă de amendă în mărime de la 150 000 la 200 000 lei sau cu închisoare de la 2 la 6 ani.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

UE prelungește sancțiunile: Șor, Guțul, Plahotniuc și alte 20 persoane din Moldova rămân pe lista neagră încă un an

Consiliul Uniunii Europene a decis să prelungească cu încă un an sancțiunile UE împotriva persoanelor și entităților „responsabile de acțiuni menite să destabilizeze, să submineze sau să amenințe suveranitatea și independența Republicii Moldova”. Anunțul a fost făcut printr-un comunicat pe 21 aprilie 2026. Menționăm că sancțiunile impuse anterior expiră pe 29 aprilie curent.

„Consiliul a decis astăzi să prelungească până la 29 aprilie 2027 măsurile restrictive ale UE împotriva celor responsabili de acțiuni menite să destabilizeze, să submineze sau să amenințe suveranitatea și independența Republicii Moldova. Măsurile restrictive ale UE se aplică în prezent unui număr total de 23 de persoane și 5 entități”, a anunțat Consiliul.

Amintim că în această listă figurează: 

  • Ilan Șor;
  • Gheorghe Cavcaliuc;
  • Marina Tauber;
  • Igor Ceaika;
  • Vlad Plahotniuc;
  • Chiril Guzun;
  • Dmitri Milyutin;
  • Arina Corșicova;
  • Dumitru Chitoroagă;
  • Maria Albot;
  • Victor Petrov;
  • Evghenia Guțul;
  • Iurii Cuznețov;
  • Nelli Parutenco;
  • Ilia Uzun;
  • Mihail Vlah;
  • Alexandru Beșchieru;
  • Victoria Furtună;
  • Vadim Grozavu;
  • Irina Lozovan;
  • Alexei Lungu;
  • Alexandr Nesterovschi;
  • Natalia Parasca;
  • Asociația Obștească „Scutul Poporului”;
  • Organizația neguvernamentală „Evrazia”;
  • A7 LLC;
  • Blocul politic „Victorie”;
  • Centrul cultural-educațional al Moldovei.

Potrivit Consiliului, persoanele și entitățile sunt supuse înghețării activelor. De asemenea, acest cadru interzice punerea de fonduri sau resurse economice la dispoziția celor incluși pe listă, fie direct, fie indirect. În plus, persoanelor fizice li se aplică o interdicție de călătorie, care le împiedică să intre pe teritoriul oricărui stat membru al UE sau să îl tranziteze.

Consiliul Uniunii Europene a amintit că acest cadru juridic de măsuri restrictive a fost introdus pentru prima dată în aprilie 2023 la cererea Republicii Moldova. „El îi permite UE să impună sancțiuni persoanelor responsabile de sprijinirea sau punerea în aplicare a unor acțiuni care subminează sau amenință suveranitatea și independența Republicii Moldova, precum și democrația, statul de drept, stabilitatea sau securitatea acestei țări. De la începutul războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, eforturile de destabilizare a Republicii Moldova s-au intensificat, reprezentând o amenințare directă la adresa stabilității și securității frontierelor externe ale UE”, a mai declarat Consiliul.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: