АР

Fosta prim-ministră a Ucrainei, Iulia Timoșenko, bănuită de corupție. Percheziții la sediul partidului său

Liderei partidului ucrainean „Batkivșcina”, Iulia Timoșenko, i-a fost înmânată o notificare privind bănuieli în privința oferirii de foloase necuvenite unui funcționar public, iar la sediul formațiunii au avut loc percheziții. Cu o zi înainte, organele anticorupție din Ucraina au anunțat că au depistat implicarea în corupție a liderului uneia dintre fracțiunile Radei Supreme, fără a preciza despre cine este vorba.

Purtătoarea de cuvânt a Procuraturii Anticorupție Specializate (SAP), Olga Postoliuk, a confirmat înaintarea suspiciunilor în privința Iuliei Timoșenko pentru „Suspilne”.

Aceasta nu a menționat direct numele liderei „Batkivșcinei”, însă, răspunzând la întrebarea dacă este vorba despre Timoșenko, a spus: „În acest moment, SAP și NABU au înmânat persoanei indicate de dumneavoastră o notificare de suspiciune; i se impută comiterea infracțiunii prevăzute la alineatul patru al articolului 369 din Codul penal al Ucrainei. Este vorba despre oferirea de foloase necuvenite unor funcționari publici, mai exact unui deputat al Ucrainei”.

Postoliuk a adăugat că dosarul penal vizează nu doar oferirea, ci și fapte de primire a foloaselor necuvenite, iar în prezent NABU și SAP verifică implicarea a aproximativ 20 de deputați din alte fracțiuni.

Reprezentanta SAP a mai comunicat că, în perioada următoare, instituția se va adresa instanței cu o cerere privind măsura preventivă.

În seara de 13 ianuarie, NABU a anunțat că organele anticorupție din Ucraina au depistat implicarea în corupție a liderului uneia dintre fracțiunile Radei Supreme. „NABU și SAP au depistat liderul uneia dintre fracțiunile parlamentare ale Radei Supreme a Ucrainei oferind foloase necuvenite mai multor deputați, membri ai unor fracțiuni care nu sunt conduse de această persoană, pentru votarea „pentru” sau „împotriva” unor proiecte de lege concrete”, a transmis NABU, promițând să ofere detalii ulterior.

Sursele BBC au confirmat că este vorba despre Iulia Timoșenko.

Surse ale „Ukrainskaya Pravda” au relatat, la rândul lor, că forțele de ordine au efectuat percheziții la sediul partidului „Batkivșcina” din Kiev.

Timoșenko însăși a confirmat în dimineața de 14 ianuarie că la sediul partidului său au avut loc „acțiuni de urmărire penală urgente”, care au durat toată noaptea.

Nu au găsit nimic, așa că pur și simplu mi-au confiscat telefoanele de serviciu, documentele parlamentare și economiile personale, informații despre care sunt reflectate integral în declarația oficială. Resping categoric toate acuzațiile absurde”, a scris Timoșenko pe Facebook.

La sfârșitul lunii decembrie 2025, NABU și SAP au anunțat desfășurarea unei operațiuni sub acoperire și destructurarea unui grup infracțional organizat, din care făceau parte actuali deputați ai Ucrainei. Potrivit anchetei, membrii grupării primeau foloase necuvenite pentru voturi în Rada Supremă.

Presa ucraineană scria că ar fi putut fi vorba despre unii deputați din fracțiunea partidului pro-prezidențial „Slujitorul Poporului”.

Cine este Iulia Timoșenko

Iulia Timoșenko este una dintre cele mai cunoscute și mai experimentate politiciene din Ucraina, scrie BBC.

În perioada președintelui Leonid Kucima, ea s-a aflat în arest preventiv în baza unor acuzații penale, dosar care a fost calificat drept unul politic.

În 2005, după Revoluția Portocalie, aceasta a condus de două ori Guvernul Ucrainei în timpul mandatului președintelui Viktor Iușcenko.

În timpul președinției lui Viktor Ianukovici, ea a ajuns din nou în închisoare, fiind acuzată de depășirea atribuțiilor de serviciu. A petrecut câțiva ani în detenție (o parte a pedepsei — în spital, din motive de sănătate) și a fost eliberată după victoria Revoluției Demnității din 2014. Și acest dosar împotriva ei a fost recunoscut drept unul politic.

În timpul mandatelor președinților Petro Poroșenko și Vladimir Zelenski, Timoșenko conduce fracțiunea partidului său în Rada Supremă.

Ea s-a clasat de două ori pe locul al doilea la alegerile prezidențiale: în 2010 a pierdut în fața lui Ianukovici, iar în 2014 — în fața lui Poroșenko. La alegerile din 2019, ea s-a clasat pe locul al treilea.

În ultimii ani, Timoșenko și echipa sa au criticat în mod constant activitatea organelor anticorupție nou-create din Ucraina, în special NABU și SAP.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

„Moldova are nevoie de un Guvern orientat spre rezultate”. Partidul lui Costiuc a fost la consultările cu premierul desemnat

Fracțiunea parlamentară a Partidului „Democrația Acasă” a participat astăzi, 16 iulie, la consultările cu prim-ministrul desemnat, Vasile Tofan. Reprezentanții formațiunii i-au prezentat un set de priorități pe care le consideră necesare pentru primele 100 de zile de activitate ale viitorului Guvern.

În cadrul consultărilor cu candidatul la funcția de prim-ministru, formațiunea a solicitat, între altele, remanierea echipei guvernamentale, reforma administrației publice și reducerea birocrației, precum și efectuarea unui audit independent privind modul de cheltuire a banilor publici și a fondurilor externe.

Reprezentanții partidului au mai cerut declanșarea unei „lupte reale” împotriva contrabandei, traficului de droguri și criminalității organizate, dar și adoptarea unor măsuri pentru relansarea economiei și sprijinirea antreprenorilor, agricultorilor și producătorilor autohtoni.

Republica Moldova are nevoie de un Guvern orientat spre rezultate, care să acționeze cu responsabilitate, profesionalism și transparență încă din primele luni de mandat”, a transmis partidul după consultări.

Amintim că, pe parcursul zilei, Vasile Tofan a mai avut consultări cu fracțiunea socialiștilor și deputata MAN Olga Ursu. Aceasta urma să se întâlnească și cu fracțiunea „Partidului Nostru”, însă întrevederea nu a mai avut loc. Tofan a întârziat la discuții pentru scurt timp, fapt ce i-a determinat pe deputații PN să plece. De asemenea, fracțiunea comuniștilor a boicotat discuțiile.

***

Omul de afaceri Vasile Tofan a fost desemnat de președinta Maia Sandu pentru funcția de prim-ministru pe 11 iulie, la o săptămână după demisia lui Alexandru Munteanu. Acesta a fost înaintat de Partidul Acțiune și Solidaritate, după consultările cu președinta Maia Sandu.

Vasile Tofan va merge pe 21 iulie în plenul Parlamentului pentru a cere votul de încredere pentru cabinetul său de miniștri și programul de activitate al Guvernului. Ședința plenară va începe la ora 11:00.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: