Foto: Elena Covalenco

Fostul premier Dorin Recean are o nouă funcție… pentru care nu va primi bani

Fostul prim-ministru al Republicii Moldova, Dorin Recean, a fost numit membru al Consiliului de Administrație al Întreprinderii de Stat „MoldATSA”. Informația a fost confirmată pentru NewsMaker de purtătoarea de cuvânt a Guvernului, Daniela Crudu.

Potrivit acesteia, Dorin Recean a fost numit în funcție începând cu 15 iunie și o va exercita fără indemnizație. Aceasta a precizat pentru NewsMaker că fostul premier nu va beneficia de salariu pentru activitatea desfășurată în cadrul Consiliului de Administrație.

„Experiența sa va contribui la consolidarea cadrului de gestionare a riscurilor de securitate din domeniul aviației, inclusiv prin îmbunătățirea activității instituției responsabile de gestionarea traficului aerian și asigurarea unui sistem de coordonare interinstituțională”, precizează Guvernul.

Amintim, Dorin Recean a exercitat funcția de prim-ministru al Republicii Moldova în perioada februarie 2023 – noiembrie 2025.

Pe 13 octombrie 2025, cu trei zile înainte ca Curtea Constituțională să confirme rezultatele alegerilor parlamentare din 28 septembrie și să valideze mandatele deputaților aleși, Dorin Recean – care a candidat pe lista PAS – a anunțat că renunță la funcțiile de premier și deputat. El a precizat că se retrage din politică pentru a se dedica mediului de afaceri.

La începutul lunii decembrie, același an, președinta Maia Sandu l-a numit pe Recean în funcția de emisar special pentru dezvoltare și reziliență, prin decret. Instituția prezidențială a precizat atunci că fostul premier are experiență în domeniul securității și al guvernării publice, inclusiv ca ministru al Afacerilor Interne, consilier prezidențial pentru securitate și secretar al Consiliului Suprem de Securitate.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Viceministra poloneză a Apărării, despre informațiile că Romanowski s-ar afla la Tiraspol: „Am crezut că este o glumă”

Viceministra poloneză a Apărării, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, spune că a crezut că este „o glumă”, atunci când a auzit că ex-viceministrul Justiției al Poloniei, Marcin Romanowski, căutat de autoritățile de la Varșovia, s-ar afla pe teritoriul regiunii transnistrene. Aceasta consideră că Romanowski nu ar fi putut ajunge în stânga Nistrului fără implicarea serviciilor speciale rusești. Afirmațiile au fost făcute în cadrul unui interviu pentru RMF FM.

Când am auzit ieri această informație, am crezut că este o glumă de 1 aprilie. Este atât de greu de crezut că un fost viceministru al Justiției se ascunde într-un teritoriu controlat de ruși”, a declarat Sobkowiak-Czarnecka.

Ea a afirmat că o astfel de operațiune nu ar fi putut avea loc fără implicarea serviciilor ruse, mai ales în condițiile în care Romanowski ar fi utilizat o nouă identitate și documente noi.

Viceministrul polonez al Apărării consideră că acest caz ar trebui să fie investigat de structurile de contrainformații pentru a stabili circumstanțele în care fostul oficial ar fi ajuns în regiunea din estul Republicii Moldova, care nu este controlată de autoritățile constituționale ale țării.

Amintim că, pe 12 august, un post de radio din Polonia a scris, cu referire la surse, că fostul adjunct al ministrului Justiției din Polonia, Marcin Romanowski, dat în urmărire de autoritățile poloneze, s-ar afla la Tiraspol. Potrivit sursei citate, Romanowski a trimis recent o scrisoare unui tribunal din Varșovia de la o adresă din Tiraspol.

Pe 13 august, Inspectoratul General al Poliției a comunicat că Romanowski nu a intrat în Republica Moldova prin punctele de trecere a frontierei de stat controlate de autoritățile constituționale, conform verificărilor preliminare. Potrivit IGP, sunt întreprinse acțiuni suplimentare pentru a stabili cu certitudine dacă bărbatul s-ar afla pe teritoriul țării noastre, inclusiv în stânga Nistrului.

***

Marcin Romanowski este unul dintre principalii suspecți în scandalul legat de „Fondul pentru Justiție”, alături de fostul ministru al Justiției, Zbigniew Ziobro. De aproximativ un an și jumătate, Romanowski se află în afara Poloniei, pentru a evita autoritățile judiciare.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: