Facebook/Александр Лозанчук

FOTO Accident pe strada Albișoara din Chișinău: o persoană, la spital după impactul dintre două mașini

Două mașini au fost deteriorate considerabil ca urmare a unui accident produs în dimineața zilei de 11 ianuarie pe strada Albișoara din capitală. Un pasager al unuia dintre vehicule a fost transportat la spital cu traumatisme. Informațiile au fost comunicate pentru NewsMaker de către ofițera de presă a Direcției de Poliție a municipiului Chișinău, Svetlana Scripnic.

Accidentul s-a produs în dimineața zilei de 11 ianuarie, în jurul orei 09:55.

Potrivit informațiilor preliminare ale poliției, o mașină Honda, condusă de un tânăr de 22 de ani, s-a tamponat frontal în timpul deplasării cu un automobil Skoda, condus de un bărbat de 39 de ani.

„În urma impactului, ambele vehicule au fost deteriorate considerabil, iar un pasager din automobilul Skoda, bărbat în vârstă de 36 de ani, a fost transportat la Institutul de Medicină Urgentă pentru investigații medicale”, a comunicat ofițera de presă, menționând că persoana a suferit traumatisme.

Reprezentanta poliției a declarat că oamenii legii au inițiat o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului.

Facebook/Александр Лозанчук

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Deputații au experimentat pe propria piele cum trăiesc persoanele cu autism

În Moldova persistă un deficit acut de specialiști pentru lucrul cu copiii cu tulburări din spectrul autismului, în special în regiuni. Potrivit deputatei PAS Marina Morozova, inițiativa de a deschide un centru de intervenție timpurie la Drochia se lovește de lipsa cadrelor.

De Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, deputații Parlamentului au participat la un experiment pentru a înțelege mai bine dificultățile cu care se confruntă zilnic persoanele cu TSA. Cu căști, ochelari speciali și expuși unor stimuli senzoriali puternici, aceștia au îndeplinit sarcini simple — de exemplu, să scrie un cuvânt sau să coloreze un desen. În practică, acest lucru s-a dovedit dificil.

Potrivit datelor oficiale, tulburările din spectrul autismului sunt diagnosticate în Moldova la aproximativ un copil din 100–150. În țară funcționează un centru de diagnostic pentru aceste afecțiuni, care face parte din Centrul Republican de Reabilitare a Copiilor și a fost deschis în septembrie 2024.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: