facebook.com/i.ceban

FOTO Ceban a inspectat șantierul de pe strada Albișoara. Ce lucrări au fost efectuate

Primarul municipiului Chișinău a inspectat lucrările de reparație de pe strada Albișoara. Potrivit lui Ion Ceban, lucrările vor dura aproximativ 10-14 zile, iar costul proiectul este de 120 milioane de lei.

Startul lucrărilor de reparație pe tronsonul bulevardul Iurie Gagarin – strada Ismail a fost dat pe 4 august. Până în prezent au fost montate 1163 de borduri noi și a fost frezat 5100 de m2 de asfalt vechi.

Totodată, sunt demontate panourile publicitare, care încurcă la renovarea străzii. Concomitent, întreprinderea ,,Lumteh” execută lucrări de schimbare a corpurilor de iluminat. În preajma podurilor şi la intersecţii vor fi montaţi suplimentar stâlpi pentru iluminatul stradal.

Ceban a mai anunțat că sunt executate lucrări de modernizare a sistemului pluvial. În acest sens, sunt schimbate unele guri de captare şi instalate mai multe receptoare, pentru colectarea mai rapidă a apelor.

facebook.com/i.ceban
facebook.com/i.ceban
facebook.com/i.ceban
facebook.com/i.ceban

 

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Costiuc, propus premier?/Voronin și Dodon – alianță „de beton”/King Kong l-a învins pe Vasile Bolea

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Dodon și Voronin spun că au o colaborare „beton”
— Ambasadorul Moldovei în Ucraina își încheie mandatul
— CSJ a decis: activitatea PDMM, restricționată pentru un an
— Doi manageri din educație riscă să rămână fără gradele profesionale
— Mureșan: suntem pregătiți să reluăm colaborarea cu deputații de la Chișinău
— Gala premiilor feministe: cine sunt câștigătoarele anului 2025?
— Maia Sandu inițiază consultări pentru desemnarea noului prim-ministru
— Igor Grosu reales în fruntea Parlamentului. Ceban critică politizarea instituțiilor
— Maia Sandu a ținut un discurs la prima ședință a nouluI Parlament
— Când încep înregistrările pentru obținerea compensațiilor la căldură?
— Costiuc nemulțumit de repartizarea birourilor: o să pun o masa în hol
— Cutremur cu magnitudinea de 4,2 grade, resimțit și la Chișinău
— Percheziții la un ocol silvic: angajări fictive și vănzări ilegale de lemn
— Parlamentul, constituit. PAS deține majoritatea, opoziția — fragmentată
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: