Poliția RM

FOTO Doua accidente rutiere timp de o zi în raionul Soroca: o femeie a decedat, iar un adolescent se află în stare gravă

Două accidente rutiere a avut loc pe 6 mai în raionul Soroca. În urma acestora o femeie a decedat, iar un adolescent de 18 ani a fost transportat în stare gravă la spital.

Primul accident a avut loc în localitatea Cosăuți din raionul Soroca, în jurul orei 12:00. Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit, preliminar, că o mașină de model Honda, la volanul căreia au se afla un bărbat de 44 de ani a tamponat o femeie. Din nefericire, victima în vârstă de 66 de ani a decedat pe loc. În urma testării alcoolscopice s-a stabilit că șoferul automobilului nu se afla în stare de ebrietate.

La scurt timp, în satul Zastînca din același raion a avut loc un accident rutier cu implicarea unui microbuz și a unei motociclete. Apelul la Serviciul 112 a survenit în jurul orei 14:00. Poliția a stabilit preliminar că o motocicletă, fără numere de înmatriculare, condusă de un tânăr de 18 ani, s-a ciocnit lateral cu un microbuz de model Mercedes, condus de un bărbat de 46 de ani. În urma coleziunii, conducătorul motocicletei a fost transportat în stare gravă la spital, cu diferite traumatisme. Pe caz a fost inițiat un proces penal, în scopul stabilirii tuturor circumstanțelor.

Telegram/Poliția RM

 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Primele alegeri locale în Călinești și Leova, după amalgamare: CEC a stabilit data scrutinului

Comisia Electorală Centrală (CEC) a stabilit pentru data de 16 noiembrie 2025 organizarea alegerilor locale noi în comuna Călinești (raionul Fălești) și în orașul Leova (raionul Leova). Decizia a fost luată în urma procesului de amalgamare voluntară, prin care au fost comasate mai multe unități administrativ-teritoriale, în vederea consolidării sistemului administrației publice locale.

Astfel, în comuna Călinești, noile alegeri sunt organizate pentru funcția de primar și pentru constituirea unui nou Consiliu comunal. Noua unitate administrativ-teritorială va include localitățile Călinești, Chetriș, Chetrișul Nou și Hîncești. În total, au fost stabilite 13 mandate de consilier comunal.

Pentru orașul Leova, alegerile vizează de asemenea funcția de primar și un nou Consiliu orășenesc, cu 23 de mandate de consilier. Noua unitate va cuprinde orașul Leova și satele Sărata-Răzeși, Sîrma și Tochile-Răducani.

CEC precizează că mandatele actualilor primari și consilieri locali vor înceta la data validării noilor mandate, respectiv la constituirea legală a noilor consilii.

Amintim că, pentru aceeași dată – 16 noiembrie 2025 – CEC a mai stabilit organizarea alegerilor locale noi în alte patru localități: satul Ustia (raionul Glodeni), comuna Natalievca (raionul Fălești), comuna Cremenciug (raionul Soroca) și satul Bașcalia (raionul Basarabeasca).

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: