Telegram/Кишинёв в теме

(FOTO) Două mașini s-au ciocnit în centrul Chișinăului: o persoană – transportată la spital

Un accident rutier s-a produs pe 17 decembrie, în centrul Chișinăului. În urma ciocnirii dintre două automobile, unul dintre vehicule s-a răsturnat, iar o tânără de 22 de ani a fost transportată la spital. Poliția a inițiat o anchetă pentru a stabili și alte circumstanțe ale incidentului.

Șefa serviciului de presă la Direcția de Poliție a municipiului Chișinău, Natalia Stati, a menționat că accidentul a avut loc pe 17 decembrie la intersecția bulevardului Ștefan cel Mare și Sfânt cu strada Serghei Lazo. Oamenii legii au fost sesizați la ora 14:38.

La fața locului, polițiștii au stabilit că în accident au fost implicate două mașini – un automobil de model Ford condus de un bărbat în vârstă de 30 de ani și un automobil de model Opel condus de un tânăr de 22 de ani.

„În rezultatul impactului, automobilul de model Opel s-a inversat, iar pasagera din automobil de model Ford, în vârstă de 22 ani, a fost transportată la spital pentru investigații medicale”, a comunicat reprezentanta Direcției, adăugând că pe caz a fost inițiată o anchetă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.

Telegram/Кишинёв в теме
Telegram/Кишинёв в теме
Telegram/Кишинёв в теме

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Pedeapsa lui Ciochină va fi schimbată? Când va pronunța Curtea de Apel sentința

Curtea de Apel Centru va pronunța pe 16 iunie sentința pentru fostul primar de Boldurești, Nicanor Ciochină, care a lovit mortal cu mașina un adolescent și a fugit, și pentru complicele acestuia, Ion Andronache. Anunțul a fost făcut de Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), care gestionează dosarul, într-un comunicat publicat astăzi, 25 mai.

Conform sursei citate, Ciochină și Andronache și-au expus ultimul cuvânt în cadrul ședinței din 25 mai.

Curtea de Apel Centru urmează să pronunțe sentința pentru cei doi inculpați pe 16 iunie.

Amintim că accidentul rutier a avut loc pe 19 februarie 2024, în localitatea Boldurești, raionul Nisporeni.

O mașină de serviciu a primăriei locale, condusă de Nicanor Ciochină, ar fi lovit mortal un adolescent de 14 ani, Mihăiță Beșliu. Procurorii susțin că fostul edil ar fi părăsit locul accidentului fără să anunțe autoritățile și fără să acorde ajutor victimei. Mai mult, anchetatorii afirmă că, ulterior, Ciochină ar fi încercat să inducă în eroare organele de drept, înscenând o altă coliziune, în orașul Codru din municipiul Chișinău, folosind aceeași mașină avariată și plăcuțe de înmatriculare schimbate. Atunci fost reținut și medicul stomatolog Ion Andronache, acuzat de complicitate și favorizarea infracțiunii.

Pe 27 februarie, la doi ani după accidentul tragic, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, l-a condamnat pe Ciochină la 7 ani de închisoare în penitenciar de tip deschis.

Lui Andronache i-a fost stabilită o pedeapsă de 2 ani de închisoare, cu suspendarea parțială a acesteia, fiind redusă astfel la 6 luni.

Cei doi inculpați au contestat pedepsele la Curtea de Apel Centru.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: