Facebook/MAI

FOTO La vama Leușeni au apărut marcaje rutiere noi 

Marcaje rutiere noi au fost aplicate la vama Leușeni. Măsura este una provizorie pentru a fluidiza traficul rutier de pasageri, comunică reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne. 

Scopul măsurii este de a ușura accesul transportului de pasageri spre punctul de trecere a frontierei și de a nu admite formarea ambuteiajelor din cauza numărului sporit al unităților de transport de mărfuri ce așteaptă controlul vamal.

Astfel au fost aplicate marcaje rutiere din 300 în 300 de m, în formă de chenar cu o lungime de 20 de metri, ca spațiu de refugiu, pentru ca să poată fi permisă trecerea vehiculelor din sens opus.

Marcajele de culoare galbenă sunt provizorii și pe ele este interzisă staționarea autocamioanelor.

Primele marcaje au fost aplicate în adiacentul PTF Leușeni, urmând ca asemenea marcaje să fie aplicate și la alte puncte aglomerate de traversare a frontierei de stat.

Facebook/MAI

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

пресс-служба Вадима Красносельского

Krasnoselski: În Transnistria vor fi deschise 17 secții de votare pentru alegerile în Duma de Stat a Rusiei. Reacția Chișinăului

Liderul de facto al regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski, a anunțat că Rusia intenționează să deschidă 17 secții de votare în stânga Nistrului pentru alegerile din septembrie în Duma de Stat. În reacție, Biroul politici de reintegrare a declarat că organizarea unor astfel de secții pe teritoriul Republicii Moldova fără acordul autorităților constituționale este ilegală.

În cadrul unei conferințe de presă susținute pe 28 august, Krasnoselski a declarat că serviciile responsabile din regiune pregătesc spațiile unde se va desfășura votarea.

Pentru comparație, în Republica Moldova va fi deschisă o singură secție de votare, la Chișinău”, a spus el.

Între timp, Biroul politici de reintegrare a afirmat pentru Realitatea.md că deschiderea unor secții de votare pentru scrutinul rus pe teritoriul Republicii Moldova, fără consimțământul autorităților constituționale, contravine principiului suveranității și integrității teritoriale a statului.

Autoritățile naționale competente au evocat în repetate rânduri despre necesitatea abținerii de la deschiderea secțiilor de votare în perimetrul temporar necontrolat de autoritățile constituționale, adică, în regiunea transnistreană a țării, unde nu doar că nu pot fi garantate măsurile de securitate corespunzătoare, ci și e imposibilă reflectarea obiectivă a procesului electoral de către mass-media liberă, în condițiile menținerii în regiune a unei cenzuri informaționale acerbe și a persecutării libertății de exprimare”, a adăugat Biroul

Alegerile pentru Duma de Stat a Federației Ruse, legislatura a IX-a, sunt programate pentru perioada 18–20 septembrie 2026.

Potrivit lui Krasnoselski, aproximativ 220 000 de cetățeni ruși locuiesc în prezent în regiunea transnistreană.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: