președinte.md

FOTO Maia Sandu a discutat cu președinta Sloveniei despre sectorul digital, securitate cibernetică și inteligența artificială

În marja Forumului Strategic de la Bled, președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu omologul său slovac Nataša Pirc Musar. Oficialele au discutat despre aprofundarea colaborării dintre Moldova și Slovenia, în special, în domeniul digital, al securității cibernetice și al inteligenței artificiale. Totodată, șefa statului a invitat-o pe Nataša Pirc Musar să viziteze Moldova în această toamnă.

Președinta Sandu și-a exprimat solidaritatea cu poporul slovean, care se confruntă cu consecințele inundațiilor care au avut loc la începutul lunii.

Schimbările climatice reprezintă o provocare comună și am discutat despre modalități de a ne uni eforturile pentru adaptare la schimbările de climă și atenuare a efectelor acestora”, a spus aceasta.

În discuții, președinta a menționat despre buna cooperare între ambele țări: „I-am mulțumit Președintei Pirc Musar pentru deschiderea cu care Slovenia ne sprijină să avansăm pe calea europeană și am invitat-o să viziteze Republica Moldova, în această toamnă. Am vorbit despre cum putem aprofunda relațiile bilaterale, în special în sectorul digital, securitate cibernetică, dar și inteligența artificială”.

Precizăm că, în aceste zile, Maia Sandu participă la Forumul Strategic din orașul slovean Bled. În marja conferinței internaționale, lidera de la Chișinău va avea mai multe întrevederi cu oficiali europeni.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

UNIAN/foto simbol

Scumpiri la pompă. ANRE: prețurile din următoarele două săptămâni vor fi influențate de factori administrativi

Motorina standard se scumpește cu 14 bani, iar benzina cu 18 bani. Prețurile majorate au fost anunțate de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) și sunt valabile pentru perioada 3-5 ianuarie. Potrivit ANRE, în primele două săptămâni ale anului 2026, prețurile vor fi influențate de mai mulți factori administrativi, inclusiv creșterea accizelor și majorarea contribuției pentru eficiența energetică.

ANRE a declarat că, pe parcursul anului 2025, s-a înregistrat o scădere a prețurilor față de începutul anului, atingând la final niveluri minime record. În perioada 25-28 ianuarie, prețul maxim al benzinei a atins 24,79 lei/litru, iar pe 31 decembrie, prețul minim a fost de 21,72 lei/litru. „Prețuri sub pragul de 22 lei/litru nu au mai fost înregistrate din ianuarie 2022, respectiv de aproape patru ani”, a precizat Agenția. În perioada 25-27 ianuarie, prețul maxim al motorinei standard a fost de 21,71 lei/litru, iar pe 14 mai prețul minim a fost de 18,15 lei/litru. Potrivit Agenției, cele mai scăzute niveluri au fost înregistrate în luna mai, dar și la finalul anului, când prețul a ajuns la 18,53 lei/litru.

Conform ANRE, pentru anul 2026, în mod deja devenit tradițional, prețurile stabilite zilnic vor fi influențate, în primele două săptămâni, de următorii factori administrativi: aplicarea noilor valori ale accizelor (benzină: +0,56 lei/litru, inclusiv TVA; motorină: +0,26 lei/litru, inclusiv TVA), majorarea contribuției pentru eficiența energetică (benzină: +0,07 lei/litru; motorină: +0,08 lei/litru, inclusiv TVA) și ajustarea marjei comerciale specifice (benzină: +0,04 lei/litru; motorină: +0,04 lei/litru, inclusiv TVA).

„După includerea integrală a acestor componente în perioada primelor două săptămâni, nu vor mai exista alți factori administrativi care să influențeze prețurile. Astfel, ANRE estimează o stabilizare parțială a prețurilor, acestea urmând să depindă exclusiv de cotațiile Platts la carburanți și de cursul de schimb al monedei naționale”, a precizat Agenția.

Pentru perioada 3-5 ianuarie 2026, ANRE a stabilit următoarele prețuri maxime de comercializare a produselor petroliere standard: 21,92 lei/litru pentru benzina COR 95 (+0,18 lei) și 18,70 lei/litru pentru motorina standard (+0,14 lei). Menționăm că, pe 2 ianuarie, un litru de benzină costă 21,74 lei, cu doi bani mai mult față de 31 decembrie 2025. Un litru de motorină costă 18,56 lei, cu trei bani mai mult față de 31 decembrie 2025.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: