Facebook/Ministerul Culturii

FOTO Moldova participă la cel mai mare târg de turism din lume, în Germania. Atracțiile prezentate

Republica Moldova participă în perioada 5-7 martie la cel mai mare târg de turism din lume din acest an – „ITB Berlin 2024”. Moldova are un stand de țară, unde 15 reprezentanți ai industriei de profil prezintă oferta turistică națională, anunță Ministerul Culturii. 

Printre cei care prezintă atracțiile turistice din țara noastră la „ITB Berlin” se numără autorități publice centrale și locale, asociații profesionale de turism, agenții de turism, hoteluri, pensiuni, vinării și operatori de transport avia.

Misiunea reprezentaților naționali este de a relata despre cele mai autentice și unice rute gastronomice, vitivinicole, culturale și de aventură ale anului 2024. Un alt obiectiv este fortificarea relațiilor de parteneriat și schimbul de experiență între profesioniștii din Republica Moldova și Republica Federală Germania”, se arată în comunicatul publicat de Ministerul Culturii.

Pe 6 martie, începând cu ora 16:00, la standul Republicii Moldova va avea loc un eveniment networking – ,,Wine o’clock” în cadrul căruia vizitatorii vor avea oportunitate de a afla despre oferta turistică a Republicii Moldova și de a degusta vinul moldovenesc.

Persoanele interesate de turismul vitivinicol vor avea ocazia să facă cunoștință cu vinul autohton în cadrul degustărilor organizate în cadrul expoziției, vin servit de cramele: Combinatul De Vinuri De Calitate „Mileștii Mici”, Combinatul de Vinuri „Cricova”, Château Purcari, Chateau Vartely și Kislov-winery.

Facebook/Ministerul Culturii
Facebook/Ministerul Culturii
Facebook/Ministerul Culturii
Facebook/Ministerul Culturii
Facebook/Ministerul Culturii

Precizăm că, în 2023, Germania a fost în top 4 țări din care au venit cei mai mulți turiști în Republica Moldova. Turiștii germani a reprezentat 5,3% din numărul total al turiștilor străini care au vizitat țara noastră.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Două partide politice riscă dizolvarea pentru nerespectarea obligațiilor financiare

Alte două formațiuni politice riscă dizolvarea, după ce nu au respectat obligația legală de a prezenta rapoartele privind gestiunea financiară. Este vorba despre Partidul Socialist din Moldova și Partidul Politic Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei, care nu au depus rapoartele în conformitate cu cerințele legale. În cazul Partidul Politic ȘANSĂ, procedura de dizolvare se află deja pe rolul instanței, iar constatările Comisiei urmează să fie anexate la dosarul aflat în judecată. Decizia a fost anunțată de Comisia Electorală Centrală în cadrul ședinței din 20 ianuarie.

„Comisia va sesiza Ministerul Justiției în legătură cu încălcarea repetată de către Partidul Socialist din Moldova, Partidul Politic Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei și Partidul Politic «ȘANSĂ» privind nedepunerea rapoartelor și în vederea inițierii procedurii dizolvării Partidului Socialist din Moldova și Partidului Politic Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei, precum și în vederea anexării constatărilor formulate în hotărâre la probatoriul existent în cadrul litigiului aflat pe rolul instanței de judecată privind dizolvarea Partidului Politic «ȘANSĂ»”, se arată în comunicatul CEC.

De asemenea, agenții constatatori ai Comisiei au inițiat procese contravenționale în privința partidelor care nu au prezentat raportul privind gestiunea financiară.

Totodată, CEC va solicita Ministerul Justiției să sesizeze Agenția Servicii Publice pentru a nota în Registrul de stat al persoanelor juridice inițierea procedurii de lichidare și radiere a partidelor deja dizolvate prin hotărâri judecătorești irevocabile.

În cadrul ședinței, Comisia Electorală Centrală a luat act de rapoartele privind gestiunea financiară pentru semestrul II al anului 2025, depuse de 59 de formațiuni politice. Potrivit CEC, din cele 66 de partide politice înregistrate la Agenția Servicii Publice, obligația de a prezenta raportul revenea la 63 de formațiuni. Alte trei partide – Moldova Unită – Единая Молдова, Partidul Conservator și Partidul Regiunilor din Moldova – au fost dizolvate prin hotărâri judecătorești definitive și nu mai aveau această obligație.

Termenul-limită pentru depunerea rapoartelor privind gestiunea financiară a fost 15 ianuarie 2026.

***

Partidul „Șansă” a fost lansat în vara anului 2023, la scurt timp după ce fostul Partid „Șor” a fost declarat neconstituțional prin decizia Curții Constituționale. În toamna aceluiași an, formațiunea a fost exclusă din cursa electorală pentru alegerile locale din noiembrie, fiind suspectată că și-a finanțat ilegal campania, inclusiv prin mită oferită alegătorilor și candidaților la funcțiile de primari.

În primăvara anului 2024, oligarhul fugar Ilan Șor a creat la Moscova blocul politic „Victorie”, din care făceau parte mai multe formațiuni afiliate acestuia, inclusiv Partidul „Șansă”. Tot în 2024, activitatea partidului condus de Alexei Lungu a fost suspendată pentru trei luni prin decizia instanței, ceea ce i-a interzis participarea la ultimele alegeri. Menționăm în acest context că „Șansă” a devenit primul partid din Republica Moldova a cărui activitate a fost restricționată temporar, deși un astfel de mecanism este prevăzut în legislație de 17 ani.

Amintim că CEC a sesizat, în august 2025, Ministerul Justiției cu solicitarea de a dizolva Partidul Politic „Șansă” și a limita activitatea Partidului Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei și a Partidului „Renaștere”.

Comisia a atestat „un comportament continuu vicios al entității politice în cauză de sfidare a obligațiunilor sale, manifestată atât prin inacțiune continuă de neprezentare a declarațiilor donatorilor în original, precum și neprezentarea listei membrilor de partid, blocând astfel procedura administrativă de efectuare a controalelor financiare aferente”. 

Printre motivele prezentate de CEC s-a regăsit inclusiv afilierea membrilor „Victorie” cu oligarhul fugar Ilan Șor, care a fost condamnat la 15 ani de închisoare în dosarul „Frauda bancară” și se ascunde în Rusia, precum și implicarea acestuia în formarea blocului. Totodată, autoritatea electorală a precizat că evenimentul de lansare a blocului a avut loc la Moscova, aspect care ar indica suspiciuni privind finanțarea ilegală. Hotărârea autorității electorale a fost contestată până la Curtea Supremă de Justiție, însă magistrații au menținut decizia.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: