mvdpmr

FOTO Noi alerte cu bombă în Transnistria. Mai multe instituții medicale ar fi minate 

În Transnistria, la 31 martie, a fost raportat că în spitale, clinici și centrele medicale din Bender, Tiraspol și Râbnița ar fi plasate bombe. Un anunț în acest sens a fost făcut de reprezentanții poliției din regiune.

„În dimineața zilei de 31 martie, informațiile precum că clădirile ar fi minate au venit pe adresa poștală a mai multor instituții medicale. În total – mai mult de 10 obiecte”, declară așa-numitul „Minister de Interne” de la Tiraspol.

La acest moment, reprezentanții poliției din regiune inspectează clădirile și teritoriile adiacente acestora.

Amintim că aproape toate școlile din Transnistria și alte instituții de învățământ din regiune au primit pe 21 martie amenințări în care se anunța că acestea ar fi minate. Persoane necunoscute au cerut eliberarea regiunii transnistrene de „ocupația rusească”. Informația a fost confirmată de așa-numitul „Minister de Interne” de la Tiraspol.

Mai târziu, așa numitul „Minister de Interne” din stânga Nistrului a anunțat că toți elevii din regiunea transnistreană vor învăța în regim online, începând cu marți, 22 martie.

Pe 22 martie, persoane necunoscute au anunțat că și mai multe centre comerciale din Râbnița ar fi minate.

Pe 24 martie, mai multe instituții din stânga Nistrului au primit noi mesaje cu amenințări cu bombă. Astfel, potrivit Tiraspolului, pe adresa de e-mail a unor spitale au fost expediate mesaje în care se anunța că instituțiile medicale sunt minate.

Citește și „Ce cred oficialii de la Chișinău despre alertele cu bombă, care de trei zile țin în suspans Transnistria”

mvdpmr
mvdpmr
mvdpmr

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

UNICEF

Copiii din Moldova vor putea fi vaccinați împotriva meningitei B. Circa 10 mii de doze, distribuite în toată țara

Copiii din Republica Moldova vor putea fi vaccinați împotriva meningitei de tip B. Ministerul Sănătății și Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM) au anunțat, pe 4 mai, că un lot de aproape 10 mii de doze de vaccin meningococic a ajuns în țară și urmează să fie distribuit în toate regiunile, pentru a asigura acces „echitabil” la imunizare pentru copiii eligibili.

Vaccinul este recomandat pentru imunizarea activă a sugarilor cu vârsta cuprinsă între 7 și 11 luni, anunță autoritățile.

CNAM îndeamnă părinții și reprezentanții legali să se informeze din surse oficiale și să consulte medicul de familie pentru a beneficia de vaccinare – cea mai sigură și eficientă metodă de prevenire a formelor grave de boală meningococică.

Infecția meningococică este o boală bacteriană gravă, cu evoluție rapidă, care poate provoca meningită (inflamația membranelor creierului) și/sau septicemie (infecție generalizată a sângelui).

Principala cauză a infecției meningococice în Europa este serogrupul B, care afectează în special sugarii și copiii mici. Evoluția poate fi severă, cu complicații majore sau deces, în lipsa tratamentului administrat prompt.

Potrivit datelor oficiale, în anul 2025, în Republica Moldova au fost raportate 16 cazuri de infecție meningococică, dintre care 15 la copii. Patru dintre ei au decedat.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: