socialistii.md

FOTO Socialiștii au protestat la Cahul. Țîrdea: „Oamenii nu pot fi înșelați la nesfârșit”

Socialiștii au protestat astăzi la Cahul împotriva guvernării. Potrivit serviciului de presă al Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), la manifestație au fost prezenți deputații și activiștii partidului, inclusiv locuitorii din Comrat, Vulcănești, Leova și Cantemir. 

Partidul menționează că la Cahul s-a protestat cu privire la activitatea Partidului Acțiune și Solidaritate.

„Sub conducerea acestui partid au crescut de mai multe ori tarifele la resursele energetice, au crescut puternic prețurile la produsele alimentare, ceea ce obligă majoritatea locuitorilor țării să trăiască în foame și frig”, se arată într-o declarație a PSRM.

Deputata socialistă Ivanna Koksal a spus că „sub conducerea acestui guvern, așa și nu am văzut cum este posibil să trăim în țara noastră fără starea de urgență”.

La rândul său, socialistul Bogdan Țîrdea a vorbit despre majorarea prețurilor.

„Ea (Maia Sandu, nota redacției) a spus că va veni la putere și totul va fi mai ieftin. (…) Și iată că Sandu a venit la putere. Ce avem? Toate tarifele au crescut de mai multe ori, iar Sandu spune că acestea și sunt „vremurile bune””, a comunicat Țîrdea, relatează serviciul de presă al PSRM. „Dar oamenii nu pot fi înșelați la nesfârșit. Suntem aici pentru a spune: Maia Sandu demisionează”, a adăugat parlamentarul.

PSRM mai spune că participanții la protest au cerut alegeri parlamentare anticipate.

UPDATE: Contactați de NM pentru o reacție, reprezentanții PAS au menționat că „toți oamenii au dreptul să protesteze”. „Ceea ce fac socialiștii este să manipuleze cu opiniile cetățenilor și să exploateze situația complicată pentru a câștiga capital politic. Inclusiv socialiștii sunt cei care au adus țara la vulnerabilitate și dependență totală de o singură sursă de energie”, au comunicat PAS.

socialistii.md
socialistii.md
socialistii.md
socialistii.md
socialistii.md
socialistii.md
socialistii.md
socialistii.md

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Attila Husejnow / Zuma Press / Profimedia

Polonia anunță neutralizarea unei drone: zbura deasupra clădirilor guvernamentale. Doi belaruși reținuți

Serviciul de Protecție de Stat din Polonia a neutralizat o dronă care zbura deasupra clădirilor guvernamentale și a palatului Belweder din Varșovia, unde se află una dintre reședințele președintelui. Informația a fost comunicată de prim-ministrul polonez Donald Tusk.

„Serviciul de Protecție de Stat a neutralizat de curând o dronă care opera deasupra clădirilor guvernamentale (strada Parkowa) și a Belweder. Au fost reținuți doi cetățeni ai Belarus. Poliția investighează circumstanțele incidentului”, a scris Donald Tusk în seara zilei de 15 septembrie, pe contul său de X.

Prim-ministrul polonez nu a oferit alte informații.

***

Acest anunț vine la câteva zile după ce Polonia a anunțat că, în noaptea de 9 spre 10 septembrie, a doborât drone militare rusești care au intrat în spațiul său aerian. Pentru a le intercepta, au fost ridicate în aer avioane de luptă ale Poloniei și ale altor țări membre NATO, iar sistemele de apărare antiaeriană au fost puse în stare de alertă.

Ulterior, Polonia a introdus, începând cu 12 septembrie, restricții temporare de traversare în ambele sensuri ale frontierei cu Federația Rusă și Belarus. Restricțiile vor rămâne în vigoare până la o nouă decizie a autorităților poloneze. Totodată, autoritățile de la Varșovia au impus și anumite restricții aeriene. Decizia Poloniei a fost urmată și de Letonia.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: